Ze zpráv z jednotlivých zemí je patrné, že díky rostoucím cenám ropy a pohonných hmot se eurozóna z deflačního pásma vrací zpět k nule. Podpoří to i růst hospodářství?

Deflace v Evropě

Inflace klesala v eurozóně nepřetržitě prakticky již od poloviny roku 2013, nulovou hranici prolomila v prosinci minulého roku. Směrem dolů jí táhla i cena ropy, která dramaticky zlevnila pohonné hmoty. Jak však vyplývá z nejnovějších dat, kurz se již začíná obracet.

Únorová inflace v Německu (leden -0,5 procenta, únor -0,1 procenta), Itálii (leden -0,5 procenta, únor 0,1 procenta) i Španělsku (leden -1,5 procenta, únor -1,2 procenta) předčila očekávání analytiků a harmonizovaná inflace v eurozóně by se tak z lednových -0,6 procenta mohla přiblížit zpět k nule.

Pokud by se v následujících měsících trend potvrdil a eurozóně by se skutečně podařilo vymanit z deflace, mohlo by to představovat další signál pro růst ekonomiky společně měnové unie. Pozitivních ukazatelů je ovšem více.

Růst úvěrů

Přísun likvidity měřený peněžním agregátem M3 v lednu dále vzrostl, z prosincových 3,6 procenta na 4,1 procenta (měřeno meziročními změnami vztaženými ke stejnému měsíci v předešlém roce) a blíží se cíli evropské centrální banky ve výši 4,5 procenta.

Agregované půjčky privátnímu sektoru vzrostly v lednu o půl procenta, poté co byl jejich přírůstek v prosinci kladný poprvé od poloviny roku 2012. Obdobně vzrostl i objem půjček domácnostem (o 0,8 procenta v prosinci a 0,9 procenta v lednu).

Nastartování úvěrového motoru v Evropě je velice pozitivním faktorem, jelikož lze očekávat postupný růst tržeb i zisků firem. Růst úvěrů v ekonomice bývá i dobrým předstihovým indikátorem pro HDP i inflaci. Mimo stoupající důvěru v evropskou ekonomiku a rostoucí ochotu bank půjčovat peníze můžeme za tímto vývojem nalézt i aktivity ECB a především její program kvantitativního uvolňování.

Pozitivní fundamenty by měly již tento rok napomoci eurozóně k dosažení silnějšího a především stabilního hospodářského oživení. Navzdory politické krizi v Řecku a války sankcí s Ruskem tak výhled evropské ekonomiky zůstává příznivý.

Autor: Jan Kaška, Jindřich Gallo
www.AuraInvest.cz

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.