Podíl spamu v e-mailové komunikaci v loňském roce dosáhl 66,8 %, což je o 2,8 procentního bodu méně než v roce předchozím.

Zřejmě jde o důsledek migrace reklamních sdělení legálních produktů na účinnější a legální platformy. Největším zdrojem spamu byly Spojené státy (16,7 %), následované Ruskem (5,9 %) a Čínou (5,5 %). 42,6 % phishingových útoků bylo zaměřeno na celosvětové portály, které integrují mnoho služeb dostupných pomocí jednoho účtu. Phishingem byli v poměru ke všem uživatelům nejvíce zasaženi Brazilci (27,5 % ze všech uživatelů Kaspersky Lab v zemi), Australané (23,8 %), Indové a Francouzi s 23 %. Mezi nejpoužívanějšími organizacemi, jejichž identita byla zneužita pro phishing, byly Yahoo (23,3 %), Facebook (10 %) a Google (8,7 %).

Mobilní spam

Spam imitující e-mail poslaný z mobilního zařízení se stává velice populárním, a to v mnoha jazycích. Imitují zejména iPad, iPhone, Samsung Galaxy a další modely. Tyto zprávy mají jedno společné – velice krátký nebo neexistující text a podpis ve formě „Posláno z mého iPhonu (či jiného zařízení)“. Běžně pak obsahují odkazy na škodlivé přílohy.

Falešná oznámení z mobilních aplikací

Masově rozesílané spamy často imitují oznámení z různých mobilních aplikací, jako jsou WhatsApp nebo Viber. Uživatelé jsou zvyklí na synchronizaci aplikací na různých platformách, synchronizaci kontaktních dat mezi aplikacemi a různá oznámení mezi nimi. Proto často ani neuvažují nad e-mailem, který jim říká, že jim něco do textové aplikace přišlo. To je ale chyba, protože tyto mobilní aplikace nebývají s jejich e-mailovým účtem propojeny, což jasně ukazuje, že jsou tyto e-maily falešné.

Mezi nejběžnějšími typy škodlivých spamů nebo phishingových útoků jsou falešné bankovní notifikace. V roce 2014 útočníci vyladili jejich design tím, že přidali odkazy na oficiální zdroje a služby organizací, o nichž tvrdí, že tyto zprávy zaslaly. Jeden z odkazů ale vede právě na phishingovou stránku nebo stáhne škodlivý archiv.

Pokles podílu spamu je trendem již několi let po sobě, s ohledem na růst e-mailové komunikace však optimismus není na místě. Navíc rostou hrozby, které se prostřednictvím spamu šíří.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist