Technologie mění svět a svět sportu není výjimkou. Bez nejnovějších technologií se neobejde ani kanadskoamerická NHL. Stejně jako všechny ostatní sporty se totiž i hokej snaží být pro diváky ještě atraktivnější. Proto vedení zámořské soutěže před časem „pustilo na led“ kamery GoPro a technologie pro sledování pohybu hráče i puku v reálním čase.

 

Partnerství se společností SAP je dalším logickým krokem k hokeji 21. století. Platforma SAP HANA Enterprise Cloud a další technologie totiž umožní okamžitě přeměnit všechna data získaná během zápasů v přehledné statistiky a umístit je na web NHL.

NHLcom statistiky1Hokejoví fanoušci se neomezují jen na sledování zápasů, zejména ti američtí. Chtějí být součástí velké show s názvem NHL, a tak detailně studují všechny možné (i nemožné) statistiky týmů i jednotlivých hráčů. Hokej je extrémně rychlá hra, kde není čas na prodlevy – fanoušci chtějí aktuální informace ihned. SAP proto dodá zcela novou platformu určenou pro statistiky na oficiálních webových stránkách NHL.com. Díky tomu bude možné v reálném čase zpracovávat obrovské množství dat, která se průběžně sbírají, a dodat fanouškům statistické přehledy o celém utkání i sezóně na jakékoli zařízení.

Porovnejte Béliveaua a Gretzkyho s Jágrem

Nová podoba statistik se bude na webu NHL objevovat postupně v několika fázích. V první fázi, která odstartovala na konci února, se rozšířilo množství statistických informací a web získal i novou podobu, včetně různých možností vizualizace dat. Další funkce budou přibývat postupně a fanoušci se mohou těšit například na pokročilé filtrování, nástroj pro předpovídání play-off či index týmového výkonu. Díky integraci historických dat sahajících až do zahajovací sezóny 1917-1918 budou mít fanoušci vůbec poprvé v historii šanci porovnat si hráče a týmy napříč generacemi – od Jeana Béliveau, přes Wayna Gretzkyho až po Sidney Crosbyho či Jaromíra Jágra.

Do budoucna se budou moci fanoušci do statistik zápasů ponořit ještě hlouběji. SAP plánuje společně s NHL nabídnout celkem 30 různých pohledů na hru. Bude možné sledovat, kolik mají jednotliví hráči prvních a druhých asistencí (1st A, 2nd A), sledovat ukazatele gólů za časový úsek (G/20), úspěšnost trestných střílení, a samozřejmé různé plus/mínus statistiky na počet střel, procentuální úspěšnosti či sledování, kdo započal gólovou rozehrávku, jak si kdo vede při oslabeních – kdo dělá tu takzvanou „špinavou práci“ a spoustu dalších – a to vše v reálném čase.

Cílem není jen umožnit zarytým fanouškům ponořit se hlouběji do statistik, ale i pomoci fanouškovským nováčkům lépe pochopit hru a zaujmout je. Tvůrci chtějí fanouškům zprostředkovat personalizovaný a interaktivní zážitek ve vizuálně atraktivní podobě. Nejde ale jen o fanoušky. Nový systém by měl nabídnout zajímavé informace a funkce i pro hráče a trenéry. Kombinace produktů společnosti SAP má podpořit péči o fanoušky, zprostředkovat efektivní komunikaci s nimi a zároveň sloužit i jako back office software pro organizační složku NHL.

NHLcom statistiky2SAP není ve sportu nováčkem

Partnerství s NHL není pro společnost SAP ani zdaleka prvním vstupem do světa hokeje. Úzké partnerství pojí tuto společnost s hokejovým týmem San José Sharks. Kromě toho, že je SAP titulárním sponzorem, využívají Žraloci firemní sociální síť SAP Jam a komplexní cloudové řešení SuccessFactors.

Bez moderních technologií se dnes už rozhodně neobejde žádný sport. Ostatně i německá fotbalová reprezentace na vítězném mistrovství světa v Brazílii využívala produkt SAP Match Inside k detailní analýze vlastní hry i poznání soupeře.

Cloudové technologie na platformě SAP HANA umožňují trenérům tenisu podrobně analyzovat hru a pomoci hráčům k posunu žebříčkem směrem vzhůru.

Statistické a vizualizační nástroje využívající technologie SAP umožní fanouškům amerického fotbalu porovnávat výkonnost jednotlivých hráčů pomocí nástroje Player Comparison v aplikaci Fantasy Football experience na stránkách NFL.com.

Podobné statistiky jako NHL používá i nejlepší basketbalová liga světa. Také detailní informace o hráčích a týmech na stránkách NBL.com zpracovává platforma SAP HANA.

A pokud by se v Česku našel nějaký fanoušek kriketu, najde data o zápasech v reálním čase v International Cricket Council Match Centre.

Produkty SAP zahrnuté do partnerství s NHL

Základem všech analytických nástrojů umožňujících dodávat a vizualizovat podrobné statistky je in-memory platforma SAP HANA. Kromě toho bude NHL využívat i další produkty společnosti SAP, nejen pro poskytování informací fanouškům, ale také pro zpracování svých vlastních agend.

Budou to:

 • SAP HANA Enterprise Cloud
 • SAP Simple Finance
 • SAP BusinessObjects solutions
 • SAP Data Services
 • SAP Predictive Analytics
 • SAP InfiniteInsight
 • SAP Adaptive Server Enterprise
 • SAP Customer Engagement Intelligence
 • SAP Lumira Cloud

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist