O Keni už dlouho nepadlo ani slovíčko, až teď, 2. dubna, o sobě zase dala vědět, když neznámý počet maskovaných mužů přepadl kolem páté hodiny ranní univerzitní kampus ve městě Garissa na východě země. Svědci hovořili o výbuchu a silné střelbě, sanitky odvážely zraněné studenty, kterých bylo podle keňského Červeného kříže, okolo čtyřiceti. Ačkoliv se ještě v poledne mluvilo pouze o dvou mrtvých, kterými se stala (jediná, dvoučlená) ochranka kampusu, k večeru se číslo vyšplhalo na 147 obětí. Těmi se stali nemuslimští studenti. Čtyři útočníci byli zabiti během zásahu a na pátého muže, jěhož zapojení do útoků není známo, byla vyhlášena odměna 215 tisíc dolarů.
K útoku se přihlásily somálské milice aš-Šabáb. Tyto čas od času operují na keňském území a od roku 2011 stojí za přibližně 150 útoky, z nichž poslední byl útok na lom, při kterém bylo zavražděno 36 nemuslimských pracovníků. O měsíc dříve, v listopadu 2014, zastavili ozbrojenci autobus a zavraždili 28 civilistů, kteří nedokázali projít jejich testem: odříkat část koranického textu. K oběma těmto událostem došlo nedaleko hranic se Somálskem. Nejslavnějším a nejvíce smrtícím se ale stal útok v hlavním městě Keni, Nairobi. K tomu došlo o rok dříve, v září 2013. Jeho cílem bylo nákupní centrum Westgate, kde bylo zavražděno 67 lidí.
Aš-Šabáb nejen v Keni
Minulý měsíc ambasáda Spojených států varovala před možností dalších útoků. Ty by měly být odpovědí na smrt jednoho z vůdců skupiny, Adana Garara. Toto riziko je ale přítomné neustále. Mluvčí milic Šajch Alí Dhere se vyjádřil takto: „Naši mudžáhedíni jsou vždy připraveni vést smrtící útoky přes hranice do Keni, coby pomstu.“ Těmito slovy byly „ohlášeny“ prosincové útoky v keňském lomu, kterými se milice mstily za zapojení Keni do razií na mešity v Mombase poté, co se v jedné z nich našly výbušniny.
Útokům milic se nevyhnula ani sousední Uganda, kde skupina zabila v hlavním městě Kampale přes 70 lidí sledujících přenos Světového poháru 2010. Větší množství útoků v posledních letech přitáhlo pozornost mezinárodní komunity. Spojeným státům se během náletů v září 2014 podařilo zabít vůdce aš-Šabáb, Ahmeda Godane, který byl vzápětí nahrazen Ahmedem Umarem.
Somálská skupina má úzké napojení na al-Kajdu, se kterou vyhlásila v roce 2012 alianci. Cílem milic je, jak jinak, nastolení islámského státu v Somálsku, kterážto snaha se projevuje zejména přes zabíjení novinářů, humanitárních pracovníků, civilistů a veřejných osob. Tyto aktivity ji v roce 2008 dostaly na seznam teroristických skupin.
Počet členů milic není známý, ale odhaduje se kolem jednoho tisíce bojovníků. Což se nemusí zdát velkým číslem, ale na to, abyste vyhodili do vzduchu kavárnu s fotbalovými fanoušky, vám postačí jeden bombami ověšený chlapík stojící uprostřed.
Aš-Šabáb vznikla v roce 2003 odštěpením od Islámského svazu, vedeného starými vůdci, se kterými už omladina nesouhlasila. Nová skupina, aš-Šabáb, se pojmenovala podle tohoto rozštěpení – aš-Šabáb znamená v arabštině „mládež.“ Významný podmět k aktivitám dostaly milice v roce 2006, když do krizí zmítaného Somálska vstoupily etiopské jednotky, aby vládě pomohly obnovit pořádek. Tento konflikt trval do roku 2009 aš-Šabáb se během něj zmocnily částí jižního a středního Somálska, kde mají momentálně velmi silné pozice. Znovu se Etiopie zapojila do konfliktu v lednu 2014, kdy rozšířila řady Africké unie v Somálsku. V Keni se pak milice angažují od roku 2011, kdy keňská vláda podpořila svými jednotkami snahy Somálska o zničení této skupiny.
Krize v Somálsku a keňské příhraničí
Severovýchod Keni, sousedící se Somálskem, se utápí v problémech. Neexistuje zde opravdová hranice, zbraně proudí všemi směry a na druhé straně čáry není reálná vláda, která by dění trochu kontrolovala a sama Keňa na to nestačí. To výrazně usnadňuje pozici aš-Šabáb, která se může mezi regiony přesouvat, jak se jí zachce. Hranice mezi Somálskem a Keňou je děravá a plná zkorumpovaných úředníků, přes které je více než snadné projít, pokud člověku chrastí v kapse pár dolarů. Keňa se sice pokusila posílit bezpečnost, když v roce 2011 podnikla nájezdy za hranice, aby vytvořila bezpečností zónu. Očividně ale bez úspěchu.
Ačkoliv je frekvence útoků nízká, slabé hranice přilákaly řadu podnikavců, kteří výrazně zhoršili bezpečnostní situaci v regionu. Do příhraničních částí se neodváží takřka žádné humanitární ani jiné organizace a tak se situace místních obyvatel . Vedle toho přes hranice přechází statisíce uprchlíků, kteří dříve hledali v Keni uplatnění. Po útocích na Westgate byli ale všichni vykázáni zpět do uprchlických táborů, kde jsou jich nyní statisíce.
Keňa se rozhodla problémy se somálskými milicemi i uprchlíky vyřešit způsobem, který se osvědčil už mnohým. Na konci března začala stavět podél hranic zeď, jejíž délka má být 200 kilometrů. Stavba by měla být dokončena už v tomto roce.
A jenom pro zajímavost na závěr – i aš-Šabáb používají pro svou propagaci sociální média. Twitter a účet na Youtube jsou už klasika, somálské milice svou prezentaci ale vyšperkovaly i o něco na způsob reality show, doprovázenou o hip-hopový zpěv, kterým nové rekruty láká rodák z Alabamy, Omar Hammámí. V angličtině, samozřejmě. Sofistikované formy prezentace si můžou dovolit, když, podle U.N. Monitoring grup v roce 2011 vydělali mezi 70 a 100 miliony dolarů na různých poplatcích. Pro tisícovku bojovníků docela slušný základ.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist