Big data lze jednoduše definovat jako velké množství různorodých dat. Dnes dodávané IT technologie jsou přitom schopné informace nejen zpracovat, ale v reálném čase získaná data vizualizovat, roztřídit a ihned využít. Podle Zdeňka Pance ze SAP to výrazně ovlivňuje manažerské rozhodování a obchodní procesy celkově. Rozhovor s ním, věnovaný právě problematice velkých dat, vyšel v květnovém vydání ICT revue.

David Zajíc

odpovědný redaktor

Jedním z klíčových nástrojů v řetězci zpracování velkých dat představují nástroje Business Intelligence (BI). Jejich moderní varianty dnes dokonce umožňující uživatelům vytvářet vlastní reporty a analýzy bez použití IT kapacit. Ty pak mají manažeři k dispozici pohodlně kdekoliv a kdykoliv na svém mobilním přístroji.

Plány českých společností, co se využití nových nástrojů BI týče, mapovala nedávno technologická společnost Trask Solutions. (Na otázky týkající se současného stavu, potřeb a plánů českých firem odpovídalo 52 zástupců předních českých bank, pojišťoven, spořitelen a průmyslových, obchodních a telekomunikačních společností).

Z průzkumu vyplynulo, že podstatná část velkých českých společností nehodlá se zaváděním moderních nástrojů BI otálet. Ačkoliv u mobilního reportingu i self-service BI přibližně třetina uvedla, že pro ně daná oblast není momentálně zajímavá, alespoň do jedné z uvedených technologií plánuje investovat celkově 92 % z dotázaných firem (mnohé během následujících tří let dokonce do obou).

Pokud jde o konkrétní oblasti, které společnosti potřebují před zavedením moderních nástrojů BI dořešit, pak k nejčastěji uváděným patřila problematika Data Governance a bezpečnosti dat (84 % společností). Na druhé příčce se umístily oblast Data Warehouse a architektury dat a oblast datové kvality (shodně 42 %); 25 % společností pak musí vyřešit Master Data Management.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist