Dálnici postaví místo parku, vedle kostela bude plastový supermarket a starosta vztyčí mramorový pomník Tomáše Kluse. Nic se s tím nedá dělat a všechno je to jedno.
Řada lidí v mém okolí mě přesvědčuje, že se nemá smysl pokoušet se cokoliv změnit. Přece už teď existuje spousta spolků a neziskovek, ale ráj na světě stále není.
Níže najdete několik příkladů, že věci v Česku k lepšímu změnit jdou. Občas stačí, když se pár lidí dá dohromady a zkusí se ozvat. Pravda, jindy je to letitý boj. V mnoha případech se podaří zachovat cennou stavbu, park nebo vyvolat referendum o tom, jestli plastový supermarket u kostela stát má, nebo ne.
Často nezůstane jen u toho: sejdou se lidé se společným cílem a chuti pustit se společně do něčeho dalšího.
Park měl zaniknout, je tam dodnes. Před dvěma lety se v tisku objevila vcelku běžná zpráva: V pražské vilové čtvrti Malvazinky se budou stavět nové bytové domy. Problém byl v tom, že stavby měly vyrůst na místě parku. Místní se vzbouřili a začali tlačit na politiky. O záchranu parku začaly usilovat dokonce i takové osobnosti jako Luděk Sobota. Psaly se petice, pořádaly se protestní akce.
Park je na místě dodnes. V místě se navíc vytvořilo něco, čemu sociologové říkají „rozvoj komunitního života“. Místní se v Malvazinkách začali zdravit, společně plánovat a pořádat další akce či změny v okolí místa, kde žijí.
Uprostřed města měl stát nový supermarket - nestojí. Ve Starém Plzenci měl vyrůst přímo v centru města nový krabicový supermarket. Skupina místních se proti záměru radnice postavila. Nebyla to žádná zavedená neziskovka, ale parta několika obyčejných lidí, kteří chtěli něco změnit. Podařilo se jí vyvolat referendum.
Výstavba supermarketu má i své příznivce. Ať už referendum dopadne jakkoliv, výsledek bude výhrou – nestane se totiž to, že by radnice nechala postavit uprostřed města supermarket pokoutně, ale rozhodnou si o tom sami lidé.
Historický hostinec měli zbourat, ale místní ho opravili. Zaječov je malá středočeská obec. Historická stavba ve stylu selského baroka, budova bývalého hostince přímo na návsi před patnácti lety vyhořela a poté ji vedení obce chtělo zbourat.
Pak se věci chopila skupina místních obyvatel. Následovala petice proti zbourání a nakonec obecní zastupitelstvo místo demolice budovu prodalo za 1 korunu místnímu sdružení. Desítky brigádníků pak dohromady odpracovali zdarma přes dva tisíce hodin, pořádají přednášky či divadlo a výtěžek jde na další rekonstrukce. Sdružení opravilo střechu a budova se zase mění v ozdobu vsi.
Místo krásné vily měla stát silnice, bude z ní centrum kultury. Tato funkcionalistická vila v Prachaticích byla na odpis. Měla ustoupit plánovanému obchvatu města. Skupina místních se ale rozhodla, že ji zachrání. Vzniklo uskupení Živá vila, které stavbu otevřelo veřejnosti. Uspořádalo několik akcí, do budoucna má být z vily kulturní centrum.
Není zatím jisté, zda se podaří najít alternativní řešení a vilu se podaří zachovat. Tak či tak, iniciativa místních vzbudila diskusi, přehodnocení úvah o demolici a spousta místních se rozhodla zapojit do oživování vily nebo alespoň do debaty, jak situaci řešit.
Místo křoví je zahrada pro všechny. V centru Liberce mohlo zůstat neprostupné křoví nebo vyrůst další office-krabice. Centrum města dostalo v posledních letech dost tvrdých zásahů. Dvě kamarádky z města se rozhodly, že věci změní a v centru vytvoří místo, které přispěje k tomu, aby se v Liberci dobře žilo.
Přímo uprostřed města tak stojí komunitní zahrada. Kdokoliv si tu může zasadit celer, fajnšmekři třeba trendovou dýni hokaido. Ale o to vlastně nakonec zas až tak nejde. Lidé se tu potkávají a kedlubny jsou prostředkem, díky kterému se spolu začnou bavit.
Projektů, kdy se lidé snaží změnit zdánlivě nezměnitelné, je samozřejmě mnohem víc. Níže si projděte stránky některých z nich. O úspěch teprve bojují a potřebují podporu.
Nádraží Havířov – Ve městě chtěli politici zbourat vlakové nádraží ze 60. let, které architekti považují za jedinečnou stavbu. Místní sdružení se zatím daří demolici zabránit, ale vyhráno stále nemají. VÍCE ZDE
Perla Ústí – V Ústí vzniká unikátní iniciativa. O tom, zda na místo vyroste nová čtvrť a jak by mohla vypadat, diskutují už řadu měsíců společně architekti, veřejnost i politici. Jak to celé dopadne, sledujte ZDE
Pražské radnice – Politici několika městských částí chtěli postavit nová sídla, architektonicky nekvalitní a předražená. V Praze 7 se stavbě podařilo zabránit, na Praze 10 to vypadá z pohledu aktivní veřejnosti také nadějně. Více ZDE
Výše zmíněné iniciativy podpořila Nadace Via v rámci takzvaných Živých grantů (na oživování veřejného prostoru, uzávěrka žádostí právě nyní!) a Rychlých grantů (na boj proti nepravostem).
Čtěte další ze série textů: Důkazy, že se Česko mění k lepšímu
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist