„Vrcholová politika je jako hokejová šatna – je tam binec, hluk a smrad!“ prohlásil ve funkci premiéra Mirek Topolánek. Údajně proto je v ní málo žen. V diskusích o ženách v politice se sportovní paralely často objevují – o političkách se říká, že nemají tah na branku, komentátor Bohumil Doležal přirovnal ženy v politice k ženskému boxu. Podívejme se tedy, zda se v politice hraje fair play.
Každý sportovní fanoušek a fanynka se čas od času na stadionu nebo před televizní obrazovou rozčiluje, že to či ono je faul. Představme si, že se běží závod a někteří mají startovní čáru dál než ostatní nebo mají na dráze více překážek. Takový závod bychom asi nepovažovali za spravedlivý, protože je od začátku jasné, kdo vyhraje. A pokud by byl výsledek jiný, pak jedině za cenu toho, že by jedni museli být o mnoho lepší než ti druzí.
Velmi podobně jsou nastavena pravidla v politice. Ačkoli to tak na první pohled nemusí vypadat, muži jako by běželi sprint a ženy překážkový závod. Před časem jsem se zde zabývala otázkou zájmu žen o politiku, dnes se zaměřím na bariéry, které ženám ztěžují vstup do politiky či postup do jejích vyšších pater.
Kde ty schopné ženy jsou?
Situace je jasná – ve společnosti je žen zhruba polovina, nijak výrazně se od mužů neliší dosaženým vzděláním, schopnostmi ani zájmem o politická témata. Přesto v politice tvoří stále jen pětinu. Je tedy na první pohled zřejmé, že něco nehraje.
Zkušenosti Fóra 50 % stejně jako české i zahraniční studie ukazují, že ženy na rozdíl od mužů v politice čelí řadě specifických překážek. Ty můžeme rozdělit na tři typy: individuální, společenské a institucionální.
Zlato, nemáš na to!
Individuální bariéry jsou zejména na straně žen samotných, ale i na straně mužů. Ženy bývají často podceňovány nebo hodnoceny přísněji než muži, což potom logicky vede i k jejich nižšímu sebevědomí.
Samy na sebe proto kladou přehnané požadavky a snaží se být „superženami“ – vypadat dobře, být vzdělaná, úspěšná v práci a/nebo politice, mít doma naklizeno, čisté a upravené děti… Dostát všem těmto požadavkům je takřka nemožné. Politika je navíc stále převážně mužským prostředím, což pro ženy také může být odrazující. A pokud už ženy tyto překážky překonají a v politice uspějí, jen málokdy spolupracují s ostatními ženami nebo jim dokonce pomáhají.
Ženská patří k plotně
Individuální bariéry se velmi těsně prolínají s bariérami společenskými. Sem patří především přetrvávající předsudky o ženách a mužích, které dopadají negativně na obě pohlaví. Ty „správné“ role se učíme už od raného dětství – ve škole, v rodině… Nároky, které na sebe ženy kladou, vyplývají právě z těchto představ.
Zájem o politiku pěstujeme především u chlapců a vyzdvihovány jsou v ní vlastnosti jako soutěživost či dravost, které podporujeme především u nich. Pak není divu, že politiku vnímáme jako bojovou arénu – svět mužů a pro muže. Vzniká tak představa, že ženy se do ní jaksi nehodí a měly by se držet spíše zástěry a vařečky.
Chlapi sobě
Když už se ženám podaří z předsudků vymanit a rozhodnou se do politiky jít, narazí na další překážky, tentokrát institucionální. Jednoduše řečeno, jde o to, jak je politika nastavena. Při sestavování kandidátních listin se jen zřídkakdy hledí na schopnosti či předchozí politickou práci. Klíčové je znát se s těmi správnými lidmi.
Problém je však v tom, že o podobě kandidátních listin rozhodují převážně muži, kteří se znají spíše s dalšími muži. Při absenci jasných pravidel, jak jednotlivé kandidující vybírat, se pak snadno stane, že volitelná místa obsadí zase znovu muži…
Specifickým typem bariér jsou i tzv. dominační techniky. Jde o mnohdy nevědomě uplatňované nekorektní způsoby jednání vůči osobám, které jsou v mocensky méně výhodné pozici, tedy především vůči ženám. Příkladem může být zesměšňování, ostentativní nezájem a přehlížení političek nebo upírání informací.
Jak dostat ženy do hry?
Ačkoli současné podmínky ženám moc nenahrávají, cesta, jak je dostat ze střídačky do hry, existuje. A nemusí být tak zdlouhavá a klikatá, jak je to tomu často dnes. Ženy se do politických funkcí dostávají až v momentě, kdy jejich kolegové nějakým způsobem selžou, dostanou lepší pozici a nebo dokonce zemřou.
Domnívám se, že lepší cestou, jak podmínky v politice narovnat je aktivně podporovat ženy ve vstupu do politiky, přijmout konkrétní opatření jakou jsou například kvóty. Podporovat vzájemnou spolupráci žen – mentoring, vytváření ženských sítí – a posilovat ty dovednosti, které u žen tradičně nejsou příliš podporovány. Důležité je i působení na celou společnost, zejména větší zapojení mužů do péče o domácnost a děti. Opatření na lepší možnost sladění politické práce a osobního či rodinného života pak přijdou vcelku rychle sama.
Shrnutí hlavních informací k tématu včetně odkazů na konkrétní studie najdete na webových stránkách Fóra 50 % a v naší nové brožuře Proč je v politice málo žen?, která vznikla v rámci v rámci projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz. Projekt byl realizován i za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. V elektronické podobě bude ke stažení na webových stránkách, tištěná verze je k dispozici přímo ve Fóru 50 %.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist