Pan soudce přitom zjevně moc dobře věděl, o čem mluví. Jinými slovy tím sdělil, že několik důkazně zadokumentovaných skutků korupčně-klientelistické skupiny kolem soudce Havlína je jen pověstnou špičkou ledovce a při delším sledování by případů zmanipulovaných soudních řízení bylo mnohem více.
Jistě by bylo zajímavé vědět, jaký je skutečný poměr mezi ovlivněnými a podplacenými případy a kauzami, které byly Havlínem souzeny tak, jak být měly. Nicméně, na základě zveřejněných informací ze spisu je možno učinit jednoduchý závěr, že byla-li vznesena korupční nabídka či akceptován korupční požadavek, řízení bylo ovlivněno vždy. Jinými slovy – na veškeré rozsudky, kterými soudce Havlín rozhodl o zproštění viny obžalovaného či o jen jeho malém a spíše symbolickém trestu, je možno zpětně pohlížet s odůvodněnými pochybnostmi. A propos, neměl by se na takové případy ještě někdo autoritativně podívat a znovu je otevřít?
Nedělejme si však iluze, že se v nich zpětně zjistí něco konkrétního a silného tak, aby za to byl někdo trestně stíhán či dokonce odsouzen. To by jedině musel protiprávní jednání, jež se ho osobně týká, někdo z osobně zainteresovaných potvrdit. A to je samozřejmě naprostá utopie.
Velmi hezky jednu z těchto kauz popisují zveřejněné informace ze spisu o okolnostech zproštění viny u politika Karla Březiny. Tam, aspoň dle toho, co řešil s tzv. třetí osobou, Havlín suploval roli obhajoby a usilovně hledal (až našel) toliko argumenty odůvodňující zproštění, ostatní skutečnosti účelově přehlížel. Dokonce se neopomněl pochválit, že rozsudek napsal tak dobře, že už s ním nic nemohl udělat ani soud odvolací... Dle všeho samozřejmě nerozhodoval na základě svého právního názoru a volného uvážení, ale jen pod vlivem příslibu protislužby, v daném případě ve formě pomoci při projednávání územního plánu pro kamarády a postu v diplomacii pro sebe.
Jistě – jakkoliv konkrétnější rozhovor mezi Havlínem a třetí osobou sám o sobě nic nedokazuje. Rozhodně nelze hovořit o nějaké důkazně silné situaci. Ostatně, tak to i orgány činné v trestním řízení vyhodnotily. Navíc je znám nespočet případů, kdy si jen někdo někde skutečně „natřásá peříčka“ a svoji roli při ovlivnění něčeho ve prospěch někoho nepravdivě zveličuje. Nicméně ve světle bezskrupulóznosti a jednoznačnosti nyní odsouzených případů a toho, jak Březinův případ nakonec skutečně dopadl, je poměrně konkrétní popis a řetězec událostí v této konkrétní kauze velmi uvěřitelný až pravděpodobný. Tedy, zřejmě to tak bylo, ale nejsou a nebudou pro to důkazy.
Případ Havlín je v oblasti korupce v justici průlomový zejména v tom, že poprvé velmi názorně popsal to, o čem se léta zejména v odborných kruzích pouze šeptalo, případně nejvýše v obecné rovině psalo ve výročních zprávách tajných služeb. Sice, že existují celé skupiny, pro úspěšnost celého spolčení nejlépe v „ideálním“ půdorysu soudce, státní zástupce a spřátelení advokáti. Ty spravedlnost nenalézají transparentně v soudních síních, nýbrž jí konspirativně a za úplatu ohýbají někde po chodbách, restauracích, autech či kancelářích. Dosud si to žádná z justičních autorit víceméně nedokázala připustit; nyní je na světě první, byť protazím nepravomocná vlaštovka. Kolik takových soudců Havlínů má asi česká justice?
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist