Strategie na příštích pár týdnů do zářijového klíčového jednání amerického Fedu
Pomalu se blížíme vyčerpání možností poklesu, i když z klasického hlediska by mělo dojít – a dojde – k opětovnému otestování úrovně 9,300 u DAX a 1825/30 u S&P, než budeme moci opět stoupat.
Pevně věřím, že americký dolar tento výprodej vede. Všechno „zlo“ pochází z toho, jak monetární systém vytváří dluhy hlavně v amerických dolarech a poté recykluje kapitál zpět na americké kapitálové trhy. Čína si dovolila tuto recyklaci a peněžní systém FIAT zpochybnit, tržním cenám ale dovoluje diktovat kurz čínského juanu a v budoucnu aktivovat projekt Hedvábné stezky.
Zde je jednoduché vysvětlení, proč si myslím, že americký dolar vede trhy:
USD posiluje:
- zvyšuje cenu obsluhování ohromného dolarového dluhu
- vytváří devalvaci, aby byl zachován podíl exportu
- snižuje ceny komodit
- snižuje růst rozvíjejících se tržních ekonomik
- vývozci přicházejí o trh
USD oslabuje:
- komodity rostou
- snižuje se dluhová a komoditní zátěž
- růst se přenastavuje na vyšší úroveň
Žijeme ve FIAT ekonomice, kde USD představuje rezervní měnu. Od začátku finanční krize jsme zažili masivní nárůst celkového dluhu; McKinsey odhaduje, že celosvětový dluh vzrostl od roku 2007 o 57 000 mld. USD. Nechám vás o tomto čísle popřemýšlet ještě tak dvě minuty. Celosvětový poměr zadlužení vůči HDP tak vzrostl o 17 procentních bodů (průměr je >200% dluh k HDP).
To znamená, že 57 bilionů USD nového dluhu udržuje světovou ekonomiku při životě, avšak většinu tohoto dluhu vytvořily rozvíjející se ekonomiky, které si levně napůjčovaly v dolarech a investovaly do svých domácích ekonomik. Nyní, kdy USD dosáhl maxima, dosáhla maxima i „dluhová zátěž“, a to právě v okamžiku, kdy silný dolar způsobil, že komodity jsou nejlevnější za posledních 15 let – což znamená žádný skutečný příjem.
Úvěrový cyklus, tedy úvěrové spready, dosáhl na podzim 2014 zatím největšího minima – to byla první známka rostoucích „nákladů na kapitál“ (CoC), které do té doby byly spíše jednosměrné.
Dolarový index (DXY) dosáhl maxima v květnu a akciový trh poté na přelomu července a srpna. Maximum USD se krylo s konečným poklesem komodit, což znamenalo pěknou smršť: silný americký dolar a vyšší kapitálové náklady, což vedlo k obrovským výzvám k uhrazení doplatku u dluhů denominovaných v USD, které mají samozřejmě všechny rozvíjející se ekonomiky, takže to, jestli jsou čistý exportér nebo importér bylo najednou nedůležité. K tomu přidejte masivní anti-pákový cyklus v bankovním sektoru díky regulacím a kapitálové náklady zůstanou na vysoké úrovni, kterou jsme zažili na podzim roku 2014.
Americký dolar nás k této korekci dovedl a pomocí výše popsaných mechanismů nás vyvede i ven.
Závěr
Trhy by nedovolily takové hluboké korekce v letech 2010, 2011, 2012, 2013 a 2014 a skutečnost, že k tomuto kroku včera došlo, částečně potvrzuje, že se posunujeme směrem ke stavu/režimu, kdy monetární politika nedokáže pomoci, kde si centrální banky stále více uvědomují, že nevýhody příliš nízkých sazeb převyšují jejich výhody. Že by první vlaštovka oznamující konec éry „předstírat a prodlužovat“?
V podstatě jsme nyní zažili začátek skutečného obchodního cyklu, který umožňuje korekce, nastavuje ceny a lepší strukturu marží u kapitálových nákladů – pokud máte pocit, že včerejšek byl náročný/zlý, pak jásejte a uvědomte si, že ekonomika z tohoto boje vyjde silnější, pokud se tedy tyto závěry potvrdí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist