Středa 2. září 2015 je datem, které se právě zapsalo do dánské historie. Osmatřicetiletému Andreasovi Mogensenovi se totiž právě dnes splnil jeho klukovský sen a stal se prvním občanem Dánska ve vesmíru. Jeho ranní start kosmickou lodí Sojuz, jejímž cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), mohli sledovat v přímém přenosu při snídani cestou do školy nebo do práce všichni obyvatelé Dánska. A přímo na místě - v kazašském Bajkonuru - pak i jeho rodina.
Úkolem desetidenní mise iriss, kterou řídí veterán Sergej Volkov a jejímž třetím účastníkem je kazašský kosmonaut Ajdin Ajmbetov, je výměna kosmické lodi na Mezinárodní vesmírné stanici. Populárně řečeno jsou tedy slovy Michaela Linden-Vørnlea z DTU Space jakýmisi taxikáři. Běžně je pobyt astronautů na palubě ISS šestiměsíční, ale Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly tam tentokrát budou celý rok. A protože kosmická loď Sojuz smí být ve vesmíru maximálně zhruba půl roku, řešením je mise iriss, která jim dopraví nový Sojuz TMA-18M. Po osmidenním výzkumném programu zahrnujícím na dvacet různých vědeckých experimentů se Andreas spolu s Ajdinem Ajmbetovem vrátí podle plánu 11. září „starým“ TMA-16M, který bude tentokrát řídit vracející se Gennadij Padalka.
Astronaut
Andreas, který bydlí s rodinou v německém Kolíně nad Rýnem, byl vybrán jako zástupce Evropské kosmické agentury mezi více než osmi tisíci kandidáty, přestože se nezúčastnil dánského předvýběru. Na tuto krátkou misi byl vybrán i díky každoročnímu finančnímu příspěvku Dánska Evropské kosmické agentuře ve výši 25,7 mil. eur, které činí pouhých 0,8% jejího rozpočtu. Jeho pobytu ve vesmíru předcházela dlouhodobá teoretická příprava i intenzivní praktický trénink. Přestože je Andreas Dán, absolvoval vzdělání v angličtině - odmaturoval na mezinárodní střední škole v Hellerupu, letecké inženýrství absolvoval v Londýně a doktorandské studium oboru kosmické inženýrství v USA. Na začátku své kariéry pracoval na afrických ropných plošinách pro firmu Schlumberger Oilfield Services. V době, kdy byl pro tuto vesmírnou misi vybrán, působil jako výzkumný pracovník v Surrey Space Center v Anglii. Základní astronautický trénink absolvoval ve Středisku pro výcvik evropských astronautů v Kolýně nad Rýnem, kde získal také výcvik soukromého pilota Lufthansy. V roli mimořádného profesora působí také na Dánské technické univerzitě (DTU Space) v Lyngby.
Rituály pro štěstí
S letem do vesmíru se pojí řada rituálů, které v roce 1961 zavedl první kosmonaut Jurij Gagarin. Patří mezi ně např. sledování východoevropského westernu Bílé slunce pouště, zasazení stromu nebo pomočení pravého zadního kola vozidla, které je dopraví ke kosmické lodi. Každý astronaut si s sebou smí vzít také několik osobních věcí. Kromě baseballové čepice a fotografií rodiny si Andreas vybral např. LEGO figurky astronautů a Hvězdných válek, knihu H. Ch. Andersena a rukopis Sørena Kierkegaarda.
Úkoly na vesmírné lodi
Na Mezinárodní vesmírné stanici ho čeká více než dvacet technických experimentů. Jeho pracovní program je opravdu intenzivní a to hlavně proto, že cesta tam i zpět trvá z důvodu vzdálené pozice ISS na orbitu delší dobu než obvykle. Mezi vědecké úkoly, které se během 9,5 hodinového pracovního dne a osmidenního pobytu pokusí splnit patří:
-
vyslání malých satelitů CubeSats vyrobených dánskou firmou a studenty
-
příprava projektu ASIM spočívající ve fotografování obrovských blesků
-
testování obleku SkinSuit, který má astronautům pomoci od bolestí zad
-
testování brýlí Google, které kontrolní věži umožňují sledovat ho při práci v přímém přenosu a dávat mu instrukce
-
dálkové ovládání robotů umístěných v Holandsku
Naopak se bude také mimo jiné zkoumat, jak beztížný stav působí na jeho mozek, svaly a klouby.
Jedním z jeho nejdůležitějších úkolů je ale také inspirovat mladé kluky a holky, aby se více zajímali o přírodní vědy. Mezi pokusy, které bude ve vesmíru vykonávat proto patří i ty, jež navrhli žáci dánských škol a gymnázií.
Blog a přímý přenos
Andreas z vesmíru bloguje v dánštině i v angličtině:
www.facebook.com/ESAAndreasMogensen
http://andreasmogensen.esa.int/
Jeho výpravu do vesmíru můžete také sledovat prostřednictvím řady médií, např. vědecky zaměřeného internetového portálu www.videnskab.dk
Spolupráce - astronaut nebo kosmonaut?
Andreas získal západní vzdělání jako astronaut, ale letí ruskou kosmickou lodí jako kosmonaut. Ptáte se proč? Jak v jednom ze svých videopříspěvků vysvětluje: program amerických kosmických raketoplánů byl totiž ukončen v roce 2011. Američané vyvíjejí novou kosmickou loď, která by měla doletět dále do vesmíru a vzlétnout v roce 2018. Jediná cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici je tedy v současné době ruskými kosmickými loděmi.
Jak na svém Twitteru uvedl dánský ministr zahraničních věcí Kristian Jensen: "Andreas se do vesmíru dostal díky Rusům. Spolupracujeme! Žádné konfrontace!" A tato dánsko-ruská spolupráce bude důležitá i v extrémních podmínkách na zemi v oblasti Arktidy – obě země, trpaslík Dánsko i obr Rusko, si totiž nárokují severní pól.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist