Centrální banky dříve svým chováním a politikou ovlivňovaly především dluhopisy. Dnes mají významný podíl na vývoji ceny jiného cenného papíru. Postupem času se stávají největšími hráči na akciovém trhu. Vstoupit na tento trh je donutila situace velmi nízkých, v některých případech i záporných, úrokových sazeb. Centrální banky disponují obrovskými devizovými rezervami, které bylo ve zvyku investovat do státních dluhopisů. Výnosy z těchto bezrizikových cenných papírů jsou však tak nízké, dokonce i české vládní dluhopisypoprvé dosáhly záporného výnosu, že akciový trh představuje rozumnou alternativu.
Závratné devizové rezervy
Devizové rezervy centrálních bank v čase rostly nebývale rychle a to zejména v rozvojovém světě. Prvenství v listu centrálních bank s největšími devizovými rezervami drží s velkým předstihem Čína. Té se do poloviny minulého roku podařilo naakumulovat rezervy v objemu 4 bilionu dolarů. Příčinou byly především kurzové intervence proti rostoucí hodnotě Juanu a přebytek běžného účtu. Země s největšími devizovými rezervami vyobrazuje následující graf.
Prvních pět zemí disponuje dohromady devizovými rezervami v hodnotě 6,7 bilionu dolarů, což je pro představu 8,6 % celosvětového hrubého domácího produktu nebo HDP Německa a Velké Británie dohromady, čtvrté a páté největší ekonomiky světa.
Švýcarská národní banka disponuje akciemi za 100 mld. USD
Čtvrté ve výše uvedeném žebříčku skončilo Švýcarsko s devizovými rezervami v hodnotě 554 mld. dolarů. Rezervy vzrostly za posledních 5 let téměř šestinásobně, což z drtivé většiny zapříčinily intervence proti růstu švýcarského franku. Co se týče investování do akcií, Švýcarská národní banka (SNB) vyniká mezi ostatními bankami. Do akcií již investovala 18 % devizových rezerv, neboli 100 mld. dolarů – 15 % hrubého domácího produktu Švýcarska.
SNB fandí Applu
Dle reportu pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC), SNB drží podíl ve více než 2 500 společnostech obchodovaných na americkém trhu. To lze specifikovat na investici v hodnotě 38,6 mld. dolarů. Globálně obsahuje portfolio akcií SNB okolo 5 800 společností.
Nejoblíbenějším titulem Švýcarské národní banky je bezesporu technologický gigant Apple. Doposud banka nakoupila balík akcií čítající 9,4 miliony kusů. To představuje investici v hodnotě přes jednu miliardu dolarů. Další tituly zařazené v portfoliu SNB jsou například Exxon Mobil, J&J nebo Microsoft. Dvacet společností, ve kterých drží SNB největší podíl, vyobrazuje následující graf.
Autor: Sven Subotič, Martin Chalupa
Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist