Slovinsko je od čtvrtka další zemí, která se potýká s vlnou běženců. Do země bylo v průběhu víkendu postupně přes hraniční kontroly vpuštěno přes dva a půl tisíce uprchlíků pocházejících převážně ze Sýrie, Afganistánu, Iráku, Pákistánu i Iránu. Slovinská policie zavedla systém, podle nějž vpouští imigranty po skupinách, jednotlivce registruje a převáží autobusy do sběrných center ve vnitrozemí, kde je jim poskytnuto přístřeší, zdravotní péče a strava.
Premiér Miro Cerar už ve čtvrtek prohlásil, že prioritou je pro něj dodržování mezinárodního práva, tedy především ochrana Schengenského prostoru při zachování všech humanitárních pravidel. „Všechny osoby, které hranici překročí nelegálně, budou vráceny zpět. Vstup do Slovinska je možný jen na oficiálních hraničních přechodech,“ komentoval situaci policejní představitel.
„Není to úplně bez zádrhelů,“ říká překladatel Vael Hanuna , který pomáhá při komunikací s uprchlíky, „ale musím vyjádřit obdiv nad profesionální prací policie. Dochází k občasným excesům, lidé jsou ve stresu, na vstup do země čekají i tři dny. Policisté si ale udržují klidný přístup a mají všechno pod kontrolou.“ Ostřejší zásah pomocí slzného plynu tak policie provedla výjimečně v noci na sobotu k uklidnění skupiny slovinských a chorvatských aktivistů požadujících otevření policejního zátarasu na hraničním přechodu Rigonce.
Ministryně vnitra Vesna Györkös Žnidar v neděli řekla, že je situace plně pod kontrolou a uprchlíci jsou ubytováváni v připravených sběrných centrech. „ Slovinsko jako první země v Evropě dokázala, že respektuje dodržování jižní hranice,“ prohlásila ministryně a dodala, že Slovinsko bude na Schengenská pravidla dbát až do konce.
Na zvládání uprchlické vlny se pod vedením ministerstva vnitra podílejí státní složky, humanitární organizace a dobrovolníci. Provoz sběrných center zajištuje Civilní obrana, logistiku má na starosti armáda. V provizorních centrech složených ze stanů nebo situovaných v nevyužívaných objektech mají uprchlíci kromě ubytování k dispozici zdravotnickou péči poskytovanou dobrovolníky i jídlo, které kromě Červeného kříže nebo Karitas poskytují přímo slovinští občané.
„Pohyb probíhá organizovaně. Všechny příchozí z hranic převezeme do nejbližších center podle kapacit, identifikujeme je a zavádíme do evidence,“ popisuje situaci tajemník ministerstva vnitra Boštjan Šefic. „Osoby, které dostanou povolení k dočasnému pobytu, se mohou na území Slovinska volně pohybovat,“ vysvětlil a dodal, že pak jim policie nemůže bránit v odchodu na rakouské hranice. Šefic dodal, že i tak má policie pohyb běženců pod kontrolou a spolupracuje s rakouskými orgány. Problematická je podle vládních představitelů spolupráce s Chorvatskem. I proto je mezi oběma zeměmi na některých místech přerušen osobní železniční provoz.
Slovinsko spolupracuje na řešení situace i na vyšší úrovni s rakouskou a německou vládou. O víkendu se k situaci ve Slovinsku v telefonickém rozhovoru s předsedou vlády Cerarem vyjádřila německá kancléřka Merkelová, která zdůraznila, že Německo vysoce cení profesionální přístup Slovinska a nabídla pomoc, pokud ji Slovinsko bude potřebovat.
V pondělí ráno čeká na hraničních přechodech s Chorvatskem na vstup do Slovinska dalších přibližně 300 osob.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist