V září Gazprom prodal evropským odběratelům v aukci 1,2 mld. m3 plynu. To představuje značný krok stranou od tradičních dlouhodobých smluv, na kterých doposud ruský obr trval. Nešlo ale o vynucenou akci a vedení Gazpromu si výsledek aukce pochvaluje, klidně by v jejím rámci prodalo téměř třikrát tolik a v aukčním prodeji hodlá pokračovat.
Připomíná to situaci v ropném průmyslu v 70. letech – tehdejší vzestup ropných burz nenastartovaly, jak by se na prvním pohled mohlo zdát, nadnárodní kapitalistické ropné koncerny typu Shell. Byly to naopak státní firmy z producentských zemí á la saúdskoarabské Aramco, které zrušily dlouhodobé kontrakty s odběrateli a vstoupily na spotové trhy. Na nich se totiž ropa dala prodat výhodněji. I Gazprom v září dosáhl lepší ceny než u svých dlouhodobých kontraktů.
Situace není úplně identická – ani ruský moloch se nemůže nadále bránit burzovnímu obchodování, které se asi stane standardem na celém kontinentu. Na aukcích tak může trénovat na burzovní budoucnost. To souvisí s ještě jednou podobností s ropným průmyslem 70. let. Minimálně v Evropě se v poslední době značně zahustila přepravní síť, většina z ní je splacena a rozmáhá se flexibilnější přeprava plynu po moři. Firmy mají více projektů a více obchodních partnerů. Klesá závislost na jediném projektu a s ní i potřeba dlouhodobých smluv mezi producenty a odběrateli.
Vyšlo 13. října 2015 v HN.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist