Po akcích plných společenských konfliktů v předchozích dnech, kdy jsme byli svědky i reálpolitického souboje o to, kdo si kde (v rámci zákona) nahlásí první své shromáždění, to vypadá, že se v neděli na Albertově dočkáme setkání dalšího, vzhledem k okolnostem snad konečně klidnějšího. Pojďme se u jeho příležitosti zamyslet, jak použít prostředky univerzit a (nejen) vzdělávacího systému k zacelování děr vzniklých napříč naší společností, k zlepšení situace lidí, kteří se cítí být "společenskými elitami" opomíjeni, k uklidnění těch, kteří prožívají strach z neznámého.
Už minimálně od šedesátých let známe tradici lidových univerzit, neformálních setkání, kdy vzdělávání vychází mezi lid a volně šíří étos dialogu, tolerance a spolupráce. Lidové univerzity probíhaly a probíhají v domácnostech, po hospodách, ve věznicích, na chalupách či nyní na známé Klinice.
Akademické instituce se svými studenty mají možnost otevřít se a samy se stát dalšími Klinikami, nejen neutrálně, s akademickým odstupem situaci komentovat. Potřebujeme tyto kapacity ke vzdělávání lidí napříč společenskými vrstvami, světonázory, v terénu, k využití vzdělávání nejen pro zajištění tradičního vzdělání a následný výzkum, ale i pro podporu soudržnosti a rozvoje společnosti zdola. Je třeba rozvoj vycházející z míst a společenských vrstev, které se dnes cítí nejvíc opomíjené a které proto tak snadno vloží svou naději do rukou populistů nabízejících zdánlivě snadná řešení.
Ne pár ctihodných vzdělanců dnes a denně ve sdělovacích prostředcích, ale vzdělávání prostupující celou společností jsou přece pro prevenci manipulativního zneužívání strachu tím nejlepším nástrojem. Řešením je naše solidarita a to i s těmi, kteří dnes v možnost dlouhodobých zlepšení ztratili víru, silácká slova problémy pouze odsouvají.
Právě na příští týden od 23. do 26. 11. zorganizovala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy spolu s aktuálně ostře sledovaným velvyslanectvím Francouzské republiky otevřený program volně přístupných diskusí, debat, komentovaných prohlídek a koncertů pod názvem Týden diverzity (více zde: http://tydendiverzity.ff.cuni.cz/) program nízkoprahových vzdělávacích aktivit na Klinice (http://klinika.451.cz/) na Praze 3 probíhá již déle jak půl roku podobně jako ten ve Skautském institutu (http://www.skautskyinstitut.cz/staromak/)na Praze 1 a podobných míst je po celé republice potřeba násobně víc.
Vzdělávání je tou nejsilnější zbraní, kterou můžete změnit svět. - Nelson Mandela
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist