Optimalizační strategie vyvádění zisků Facebooku skrze daňové ráje je vysoce efektivní. Zpráva, že v roce 2014 odvedl ve Velké Británii daně ve výši pouhých několika tisíc liber, proběhla mnoha světovými médii. Ne nadarmo je ve skupině dalších globálních hráčů jako Google, Amazon nebo McDonald's, jejichž činnost zkoumá Evropská komise s cílem takto masivnímu obcházení daní zamezit.

Pochybnosti vzbuzuje i způsob, jakým se Zuckerberg rozhodl dobročinnost realizovat. Na rozdíl např. od aktivit manželů Gatesových nezaložil nadaci, ale běžnou obchodní společnost, která hodlá dlouhodobě investovat do projektů, které považuje za důležité pro rozvoj lidstva. Což s sebou nese nezanedbatelné daňové výhody.

Většina z nás by si také určitě dokázala představit, že by mohly být námi zaplacené daně použity v mnoha případech lépe. Jediný legitimní způsob, jak to změnit, je ale v demokratické soutěži. Ne v neplacení daní.

Navíc, i po zaplacení férových daní by Zuckerbergovi a jeho společnosti stále zůstalo neuvěřitelné množství peněz, které by mohl použít na cokoli, co považuje za důležité, a jeho vliv by nebyl nijak menší.

Než mi v komentářích začnete spílat do závistivého komunisty, položte si sami několik otázek.

Opravdu je i ve vašem zájmu, aby se moc koncentrovala v rukou několika málo nejbohatších osob?

Opravdu nám nevadí, že si tito lidé - často označování za vizionáře - pro svou dobře viditelnou dobročinnost vyberou přesně ty oblasti, které považují za důležité, a ty zatěžující - jako péči o staré, nemocné či o naši bezpečnost - pak s klidným svědomím outsourcují na nás ostatní?

Opravdu je v našem zájmu, aby daňovou zátěž nesla střední třída, živnostníci, malí a střední podnikatelé - tedy všichni ti, kteří nemají možnost svoje příjmy "optimalizovat" skrze karibské ostrovy?

A opravdu jim za tuto snahu budeme ještě tleskat a radovat se nad tím, jak to tomu nefunkčnímu a rozbujelému státu nandali?

Takový potlesk nelze nazvat jinak než masochismem. Tleskáte totiž jiným za to, že za ně budete moci platit daně. Zkuste si na Zuckerbergovu dceru vzpomenout, až budete příště podávat daňové přiznání nebo zkoumat svou výplatní pásku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist