Vladimír Kebo, člen předsednictva TA ČR, autor: TA ČR

Současný globální svět je zcela propojen internetem, čímž geografická poloha při komunikaci ztrácí na významu. O to více lze sdílet dobré zkušenosti a uplatnit v praxi základní vynálezy lidstva, mezi které určitě patří „Dělba práce“.

Člověk se může specializovat na vybranou oblast činnosti a v rámci týmu pak společně vytvářet smysluplnou přidanou hodnotu. Ono by to dnes už ani jinak nešlo, když si uvědomíme, že posledním polyhistorem byl Gottfried Wilhelm von Leibniz, který působil v 17. století (1646-1716) a kromě integrálního kalkulu přispěl k rozvoji logiky a analytické filosofie.

Na pana Leibnize jsem si vzpomněl, když jsme, spolu s reformou výzkumu a vývoje (VaV) v České republice, začali zjednodušovat složitý systém poskytovatelů veřejné podpory a pro sjednocení účelové podpory zřídili Technologickou agenturu ČR. TAČR se za svých 6 let činnosti postupně stala velmi důležitým prvkem systému výzkumu, vývoje a inovací (VVI). Podle požadavků vlád připravila a uskutečňuje jednotlivé programy účelové podpory VVI. Aktivity probíhají na základě dělby práce a dialogu, komunikace a uskutečnění požadavků jednotlivých ministerských resortů v souladu s platnými strategickými i prováděcími dokumentů VVI České republiky. Resortům ubyly starosti s přípravou a vyhlašováním veřejných soutěží pro výzkum a vývoj a hlavně pak s dohledem na implementaci výsledků do praxe.  Je přitom zcela zřejmé, že až úspěšnost  uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi, jejich „zpeněžení“ je zdrojem skutečné prosperity, tvorby přidané hodnoty a zvyšování konkurenceschopnosti společnosti.

To, že úspěšná komercionalizace výsledků výzkumu a vývoje realizovaná v inovacích je klíčovou součástí každé vyspělé ekonomiky, slyšíme téměř ve všech projevech politiků z oblasti Výzkumu a vývoje. Pro zkvalitnění aktivit v inovačních řetězcích  „od myšlenek k inovacím“, ale potřebujeme stabilní a fungující systém VVI umožňující dělbu práce a zejména implementaci a uplatnění výsledků v praxi. Fungující systém postavený na sdílení společných kulturních a etických hodnot je základem každé vyspělé demokratické společnosti.  V TAČR jsme rádi a zároveň hrdi na to, že může svým střípkem kvalitní a koncepční práce přispět k efektivnímu fungování systému VVI v ČR zaměřenému na aplikace kvalitních výsledků do života společnosti a tím i tvorbu společné přidané hodnoty. Holt skutečnost, že posledním polyhistorem byl Gottfried Wilhelm von Leibniz, už asi nezměníme. 

Vladimír Kebo

člen předsednictva TA ČR

(CV Vladimíra Keba)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist