Miroslav Janeček, člen předsednictva TA ČR, autor: TA ČR

Jedním z nejzávažnějších problémů celého systému podpory výzkumu a vývoje a inovací v České republice je jeho správné hodnocení. Správný přístup, který je všeobecně známý jako „evidence based policy“ je založený na promyšleném shromažďování relevantních informací, jejich analýze a z nich vycházejících strategických rozhodnutí. A také na návrzích opatření, jejich uskutečnění, vyhodnocení jejich výsledků a dopadů. Patří k nim ale i využití získaných zkušeností při  tvorbě  nových politik či programů. 

Z tohoto pohledu pokrývá dosavadní systém hodnocení programů účelové podpory, obsahuje ho „Metodika hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů“,  bohužel jen část tohoto cyklu. Je jí každoročně opakované „souhrnné vyhodnocení výsledků VaV“. Několikaletá zkušenost ukázala, že navázání institucionální podpory na výsledky dle CEP vede k účelovému chování aktérů a nepřináší potřebné efekty. Mezinárodní audit systému VaV v ČR z roku 2012 jasně ukázal na některé nedostatky při hodnocení účelové podpory a označil aktuální český systém spíše za pouhé monitorování programů. Za nejvážnější nedostatky lze označit absenci:

  • vstupní analýzy a z ní vycházející zaměření programu a jeho cílů
  • některých stupňů hodnocení, zejména hodnocení ex ante a hodnocení dopadů programu
  • indikátorů, vhodných ke sledování toho, jak jsou stanovené cíle plněny (s důrazem na indikátory kvantifikovatelné)
  • zpětné vazby, tedy promítnutí dopadů programu do dalších kroků (návrh nových programů či politik apod.).

Technologická agentura České republiky se zúčastnila v rámci svého členství v mezinárodní asociaci inovačních agentur TAFTIE projektu, zaměřeného právě na hodnocení účelové podpory. Jedním z jeho nejdůležitějších výstupů bylo vypracování dokumentu s názvem Evaluation Reference Model, jenž shrnul nejlepší praxi ze zúčastněných agentur. A je naprosto zřejmé, že zásadním rysem hodnocení účelové podpory v podobě programů je komplexnost, kdy se od samého počátku uvažuje s jednotlivými hodnotícími kroky, tedy hodnocením ex-ante, interim, výsledků a dopadů. Za tímto účelem se již v okamžiku formulování programu a s ohledem na jeho cíle hledají indikátory, které by posléze umožnily posoudit plnění zadaných parametrů. Indikátory by měly být kvantifikovatelné a měla by být zjištěna jejich výchozí hodnota. Pokud si program klade například za cíl snížení emisí, měla by být známa jejich hodnota v okamžiku zahájení programu. Dopady programu zejména u firem by měly být posuzovány až s určitým odstupem po ukončení programu (například 3 let), kdy se může naplno projevit účinek provedených opatření. Pro hodnocení dopadů se používá řada metod, z nichž nejznámější je kontrafaktuální analýza, která porovnává hodnoty indikátorů (ekonomickou výkonnost podnikatelských subjektů, zaměstnatelnost studentů, zapojených do jednotlivých projektů a podobně) u podpořených subjektů a u kontrolní, tedy nepodpořené skupiny. Touto cestu by se měla v hodnocení účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací ubírat i Česká republika.

 

Miroslav Janeček

člen předsednictva TA ČR

(CV Miroslava Janečka)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist