Miroslav Janeček, člen předsednictva TA ČR, autor: TA ČR
Víte, jaká je základní, a zároveň asi i nejobtížnější úloha každého poskytovatele veřejné podpory? Vybrat ve veřejné soutěži ty nejlepší z došlých návrhů projektů. Úkol je to obtížný už pro svou podstatu. Zvláště pak tam, kde spolu soupeří náměty z různých oblastí či oborů. V případě programů na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje (VaV) je hlavním kritériem maximální přispění k naplnění cíle programu. Vedle odborných znalostí to vyžaduje i zkušenost s aplikací výsledků projektů v praxi.
Různé země a různé instituce řeší tento problém po svém. Ukazuje se ale, že některé rysy lze zobecnit, nebo se přinejmenším poučit ze zkušenosti jiných. Projekt asociace inovačních agentur TAFTIE s příznačným názvem Select, jehož se Technologická agentura České republiky (TA ČR) zúčastnila, byl zaměřen právě na tuto oblast. Odborníci zkoumali a porovnávali všechny fáze a aspekty výběru projektových návrhů. Mimo jiné se ukázalo, že všechny agentury používají v té či oné míře interní hodnotitele, tedy odborně způsobilé zaměstnance agentury. Extrémem je finský TEKES, kde hodnotí projekty výlučně interní hodnotitelé. Je jich ale 160 a pokrývají celou škálu podporované tématiky. Argument, který agentury v tomto ohledu sdílejí, je větší důvěra žadatelů o podporu, že zaměstnanci agentury lépe ochrání citlivé informace v jejich projektech. Neméně závažným důvodem je budování „historické paměti“ poskytovatele, kdy má hodnotitel šanci postupně poznat ve svěřené oblasti jednotlivé aktéry a získat dokonalý přehled o oboru.
TA ČR se proto v rámci projektu Sektorové služby, podpořeného z operačního programu Evropské unie Lidské zdroje a zaměstnanost, pokusila zmapovat svoje potřeby v oblasti hodnocení projektů. Cílem projektu bylo navrhnout možné oblasti působení sektorových specialistů (SeS), vypracovat potřebné interní dokumenty a pilotně klíčové činnosti SeS ověřit. I přes časovou tíseň se podařilo angažovat odborníky pro 8 oborů, z nichž přichází nejvíce projektových návrhů a naplnit všechny cíle projektu. V interních diskusích s pracovníky agentury byly identifikovány jednotlivé činnosti, kde by se mohli SeS uplatnit, byla zkoumána časová náročnost činností i užitečnost jejich nasazení. Byl rovněž zvažován rozsah zapojení SeS při různě početném personálním obsazení. Jako nejperspektivnější a zároveň nejprůchodnější se z celé škály možných činností jeví odborný dohled nad činnostmi TA ČR v průběhu uskutečnění projektů (oponentury, žádosti o změny apod.) a činnosti v programu Beta (posuzování výzkumných potřeb, hodnocení došlých nabídek). Z dalších je to pak například zajištění pravidelného kontaktu s velkými projekty v programu Centra kompetence, posouzení rozporuplných výsledků ve veřejné soutěži (výkon hodnotitelů, jejich možná skrytá podjatost, duplicity) nebo posuzování stížností neuspokojených žadatelů. Teoretickou možností je i zapojení SeS do posuzování sporných interních podnikových projektů v rámci daňových odpočtů.
Miroslav Janeček
člen předsednictva TA ČR
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist