I když Česká republika jistě uskutečnila důležité kroky k boji proti korupci, stále má před sebou dlouhou cestu, chce-li se v tomto ohledu rovnat s většinou západoevropských zemí.
V první řadě nejsou některé aspekty právního systému vztahující se k politickým stranám a státním firmám dostatečně vyvinuty. Dle nevládní organizace Rekonstrukce státu nebyly ještě zákony týkající se průhledného financování politických stran, prohlášení o majetku při přijímání úřadu, nezávislé veřejné správy a politických zásahů schváleny. Tato skutečnost jde ruku v ruce s převládajícím českým vnímáním vládnoucích elit jako velice nedůvěryhodných. Je diskutabilní, jestli se jedná o odraz reality, neboť se jedná o čistě subjektivní vnímání korupce. Faktem nicméně zůstává, že nedostatek tvrdých právních předpisů v několika klíčových aspektech týkajících se politických stran a veřejné správy podkopává důvěru veřejnosti ve vládnoucí elity a stejně tak otevírá cesty korupci.
V souvislosti s nedávným únikem „Panamských papírů“ a odhadů TI, že více jak 200 miliard českých korun proudí do daňových rájů, je načasování i potřeba zrychlit zavedení protikorupčních opatření daleko větší. Ačkoli z ekonomického hlediska je na tom Česká republika relativně lépe v porovnání s řadou členských států EU, nedostatek holistických a kohezních protikorupčních zákonů a opatření znemožňuje přeměnit ekonomický úspěch na smysluplné zlepšení pro stát i občany. Dokud nebude existovat přísnější regulace v oblasti transparentnosti politických stran a veřejné správy, lze českému národu jen těžko vyčítat všeobecně rozšířené – a pravděpodobně správné – vnímání korupce, jakožto fenoménu vyskytujícího se mezi vládnoucími elitami.
Implementace zákonů, které navrhuje Rekonstrukce státu, by vytvořila pevnou platformu pro omezení korupce. V důsledku rostoucích nerovností mezi politickými elitami je taková implementace nyní zřejmě nutnější než doposud, aby se předešlo situaci, kdy nespokojenost veřejnosti vykrystalizuje v podporu populistických stran, jako se tomu stalo v několika evropských zemích. Veřejnost by z takového obratu rozhodně netěžila, ba naopak.
Příspěvek byl sepsán v rámci nového formátu debat Café Evropa, jako podklad k páté debatě s názvem "Nekonečný příběh korupce", pořádané 20. 4. 2016.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist