Důvodem pro tak nízké ceny je růst produkce levného uranu v Kazachstánu, nevyužité vojenské obohacovací kapacity a pokles poptávky po odstavení některých reaktorů po fukušimské zkušenosti spojené s inovacemi jaderných paliv umožňující výšší vyhoření. 

Finanční spekulant (v pozitivním slova smyslu) by nyní nakoupil zásoby paliva na několik let do budoucna; přesně tak, jak to plánuje ČEZ. Ostražitý jaderný inženýr by se obával, jestli právě tento nakoupený typ paliva bude za několik let potřebovat. Kdo má pravdu, nevíme - to se ukáže právě až za několik let. Mezikrokem v této úvaze je nakoupení obohaceného uranu a jeho uskladnění pod mezinárodním dohledem a finální výroba paliva dle aktuálních požadavků v budoucnu - tuto variantu propaguje MAAE a je dle mě nyní nejméně riziková.

Přibližně 60 procent evropských jaderných reaktorů je založeno na americke tlakovodní technologii firmy Westinghouse; ta by ráda získala kontrakty na palivo o do ostatních typů reaktorů, zejména ruských VVER, které provozujeme i u nás. Pro tento účel Westinghouse rozšiřuje za desítky miliónů dolarů svůj švédský palivový závod ve městě Vesteraas. Westinghouse z něj bude letos dodávat palivo do pěti vsázek u ukrajinských VVER reaktorů: v Jihoukrajinské a Záporožské jaderné elektrárně. Rád by dodával palivo i do Bulharska, Finska, Maďarska, Slovenska a k nám. Tyto země totiž dnes do svých VVER reaktorů berou pouze ruské palivo a diverzifikace dodavatelů paliva je teď jedna z priorit evropských vlád. Některé z těchto zemí už plánují testy amerického (nebo máme spíše říkat švédského?) paliva. Mezi nimi je i náš Temelín, kam se po letech vrátí na testování opět palivové soubory Westinghouse. 

Ruští dodavatelé pod vlivem letošních změn přišli také s novým konceptem. Chlopinův institut minulý týden na palivove konferenci v Abu Zabí představili koncept paliva REMIX, které je vyrobeno z přepracovaného recyklovaného paliva (obdoba paliva MOX bez separace plutónia, v REMIX palivu zůstáva původní uran od plutónia neoddělen). Toto palivo, které lze dle TENEXu přepracovat až pětkrát, chtějí letos v Rusku testovat ve VVER reaktoru elektrárny Balakovo. K REMIX palivu se váže i zvažovaná možnost pronájmu paliva, kterou také chtějí testovat v Rusku. Tedy, že by odběratel nekupovat palivo jako dosud, pouze by si ho pronajímal a ozářene jaderné palivo by si dodavatel odebral zpět. Tím by provozovateli odpadly starosti (a tedy i náklady) s použitým jaderným palivem. Zde je potřeba dodat, že jak MOX tak i REMIX palivo je dražší než u nás současně používaná UOX paliva.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist