Důvodem pro tak nízké ceny je růst produkce levného uranu v Kazachstánu, nevyužité vojenské obohacovací kapacity a pokles poptávky po odstavení některých reaktorů po fukušimské zkušenosti spojené s inovacemi jaderných paliv umožňující výšší vyhoření. 

Finanční spekulant (v pozitivním slova smyslu) by nyní nakoupil zásoby paliva na několik let do budoucna; přesně tak, jak to plánuje ČEZ. Ostražitý jaderný inženýr by se obával, jestli právě tento nakoupený typ paliva bude za několik let potřebovat. Kdo má pravdu, nevíme - to se ukáže právě až za několik let. Mezikrokem v této úvaze je nakoupení obohaceného uranu a jeho uskladnění pod mezinárodním dohledem a finální výroba paliva dle aktuálních požadavků v budoucnu - tuto variantu propaguje MAAE a je dle mě nyní nejméně riziková.

Přibližně 60 procent evropských jaderných reaktorů je založeno na americke tlakovodní technologii firmy Westinghouse; ta by ráda získala kontrakty na palivo o do ostatních typů reaktorů, zejména ruských VVER, které provozujeme i u nás. Pro tento účel Westinghouse rozšiřuje za desítky miliónů dolarů svůj švédský palivový závod ve městě Vesteraas. Westinghouse z něj bude letos dodávat palivo do pěti vsázek u ukrajinských VVER reaktorů: v Jihoukrajinské a Záporožské jaderné elektrárně. Rád by dodával palivo i do Bulharska, Finska, Maďarska, Slovenska a k nám. Tyto země totiž dnes do svých VVER reaktorů berou pouze ruské palivo a diverzifikace dodavatelů paliva je teď jedna z priorit evropských vlád. Některé z těchto zemí už plánují testy amerického (nebo máme spíše říkat švédského?) paliva. Mezi nimi je i náš Temelín, kam se po letech vrátí na testování opět palivové soubory Westinghouse. 

Ruští dodavatelé pod vlivem letošních změn přišli také s novým konceptem. Chlopinův institut minulý týden na palivove konferenci v Abu Zabí představili koncept paliva REMIX, které je vyrobeno z přepracovaného recyklovaného paliva (obdoba paliva MOX bez separace plutónia, v REMIX palivu zůstáva původní uran od plutónia neoddělen). Toto palivo, které lze dle TENEXu přepracovat až pětkrát, chtějí letos v Rusku testovat ve VVER reaktoru elektrárny Balakovo. K REMIX palivu se váže i zvažovaná možnost pronájmu paliva, kterou také chtějí testovat v Rusku. Tedy, že by odběratel nekupovat palivo jako dosud, pouze by si ho pronajímal a ozářene jaderné palivo by si dodavatel odebral zpět. Tím by provozovateli odpadly starosti (a tedy i náklady) s použitým jaderným palivem. Zde je potřeba dodat, že jak MOX tak i REMIX palivo je dražší než u nás současně používaná UOX paliva.