Petr Očko, předseda TA ČR

Znáte to jistě sami. Když se práce daří a přináší pozitivní výsledky, hned je člověku na světě lépe. Tento pocit radosti jsem prožíval nedávno při vyhlašování výsledků prestižní soutěže o Nejlepší spolupráci roku 2016, která vyzdvihuje projekty příkladné kooperace firem a výzkumných organizací. A to je přesně ta oblast, pro jejíž podporu tu existuje Technologická agentura České republiky, v jejímž čele mám od letošního dubna tu čest působit.

Nezávislá odborná porota ocenila čtyři projekty (uvádím je níže), z nichž tři finančně podpořila TA ČR. To je skvělý výsledek. Zvláště, když si uvědomíme, že návrhy na nejlepší projekty přicházejí z různých směrů. Poselství je jednoznačné. V programech na podporu aplikovaného výzkum, kterých TA ČR spravuje v současné době již devět, jsou podporovány opravdu kvalitní projekty. Tedy takové, které se dokáží uplatnit v praxi, a to nejen v rámci České republiky.

Za velmi důležité považuji i skutečnost, že hlavními pořadateli soutěže jsou Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a Americká obchodní komora v ČR (AmCham). I z tohoto důvodu kladla porota důraz na mezinárodní přesah hodnocených projektů.

Jedním z oceněných byl projekt na hardwarové řešení sledování dat neobvyklého chování. Jeho autory jsou sdružení CESNET a společnost Netcope Technologies. Velký zájem o něj je jak v tuzemsku, tak v zahraničí. V TA ČR jsme ho podpořili v rámci programu ALFA. Ten se zaměřuje na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje zejména v oblasti progresivních technologií, materiálů a systémů, energetických zdrojů a ochrany a tvorby životního prostředí a dále v oblasti udržitelného rozvoje dopravy.

Je tedy zřejmé, že výsledky projektů, kterým dává TA ČR podporu, jsou i mezinárodně uplatnitelné a pomáhají v České republice výrazně generovat další investice s velkou přidanou hodnotou, a to jak ze strany českých, tak i zahraničních firem. Navíc skýtají i velký potenciál pro export.

Na to mimo jiné reaguje například společný projekt TA ČR a dalších institucí (EGAP, Česká exportní banka, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zahraničních věcí, Czech Trade, Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora a Asociace malých a středních podniků) s názvem Podpora exportu výsledků výzkumu a vývoje. Jeho cílem je identifikovat potenciál pro budoucí export vyvinutých produktů a zajišťuje poradenství pro jeho financování či další formy podpory jeho exportu. Tuto spolupráci považuji za velmi potřebnou a jsem přesvědčen, že podpora aplikovaného výzkumu a inovací je tou nejlepší podporou exportu.

Spolupráce s Asociací pro zahraniční investice ukazuje také, že kvalitní projekty aplikovaného výzkumu mohou efektivně přitahovat sofisitikované investice českých i zahraničních firem. Tedy ty investice, které jsou dlouhodobé a generují vysokou přidanou hodnotu.

Projekty, které byly oceněny v rámci Nejlepší spolupráce roku jsou tak pro mne důkazem správného nasměrování klíčových programů Technologické agentury ČR a také  toho, že bylo správným krokem iniciovat užší spolupráci institucí podporujících aplikovaný výzkum, inovace, export a investice.


 Vítězi soutěže Nejlepší spolupráce roku 2016 se stali:

1. místo: Pokročilá analýza pevných, kapalných i plynných materiálů pomocí laseru

  • Název projektu: Vývoj přístroje Sci- Trace pro prvkovou analýzu materiálů technikou spektrometrie laserem indukovaného mikroplazmatu (LIBS)
  • Zpracovatelé: VUT v Brně- Středoevropský technologický institut (CEITEC) & AtomTrace s.r.o., Tescan Brno s.r.o.

2. místo: Unikátní systém pro sledování sítí s tokem dat o rychlosti třech DVD za sekundu

  • Název projektu: Distribuovaný systém pro monitorování vysokorychlostních sítí
  • Zpracovatelé: CESNET, z.s.p.o. a Netcope Technologies, a.s.

3. místo: Frézovací hlava pro náročné průmyslové obrábění v hodnotě desítek milionů korun

  • Název projektu: Souvisle polohovatelná frézovací hlava
  • Zpracovatelé: VÚTS, a.s. a TOS Varnsdorf, a.s.

Zvláštní cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: Projekt řízení provozu tepelných čerpadel s energetickou úsporou 15%

  • Název projektu: Pokročilé řízení a optimalizace provozu tepelných čerpadel
  • Zpracovatelé: ČVUT, Strojní fakulta a Honeywell, spol. s r.o.

 Petr Očko

předseda TA ČR

(CV Petra Očka)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist