Když při podvečerním běhu dostanete žízeň, v místním obchodě zaplatíte za vodu přiložením fitness náramku ke čtečce. Zdržovat se hledáním peněženky nebude nutné ani při vstupu do metra. Turnikety se otevřou, když zaregistrují prsten na vaší ruce, a z účtu se vám odečte cena lístku. Neujede vám tak vlak, kterým stíháte ranní poradu. Platební karta zůstane v peněžence i při pravidelném nákupu potravin. U pokladny totiž stejně dobře poslouží přívěsek od klíčů od vozu. Jde přitom o technologie, které se již brzy stanou součástí běžného nakupování.
Už loni v říjnu představila společnost MasterCard projekt, díky kterému budou moci zákazníci platit v podstatě jakoukoliv věcí připojenou k internetu. Podobná řešení chystají i další firmy. "Bezpečnost těchto bezkontaktních plateb se podařilo vyřešit takzvanou tokenizací. Při platbě se nepřenáší detaily o účtu nebo kartě, ale pouze bezpečnostní token. Jde vlastně o číselnou řadu využívanou k autorizaci platby," říká Martin Huňka, odborník na digitální technologie z poradenské společnosti PwC, s tím, že tento způsob umožní v budoucnu platby i přes další elektronická zařízení − například automobily, televize, herní konzole, ledničky nebo pračky.
Platba mrknutím oka
Zlepšil se také způsob distribuce dat z platební karty na zařízení, kterými zákazníci platí. Současné technologie umožňují nahrát karty do chytrých náramků, hodinek či přívěsků vzduchem. "Není tedy nutné náramky dopředu připravovat a pracně distribuovat uživatelům," říká Richard Walitza, ředitel rozvoje mobilních plateb společnosti MasterCard. Zmiňuje také další metody identifikace při placení, které se ve světě stále častěji objevují: "Mezi zákazníky je velmi oblíbený otisk prstu. Případně takzvaný Selfie Pay, kdy zákazník pro potvrzení platby pouze mrkne do kamery svého mobilního telefonu."
MasterCard testovala Selfie Pay loni v říjnu, od letošního léta by se technologie měla objevit ve 14 státech, včetně Velké Británie. Že jde opravdu o živého zákazníka, a ne fotografii, dokáže právě mrknutí. MasterCard nicméně vyvíjí ještě zajímavější metodu autorizace plateb − pomocí tlukotu zákazníkova srdce. Snímač bude umístěn v náramku či v hodinkách a bude posílat informaci o rytmu srdce do platebních zařízení v okolí.
Česko stále pokulhává
I když se Češi nových platebních metod nebojí a velmi rádi je využívají, novinky v možnostech placení pronikají do tuzemska jen velmi pomalu. I když technicky by mohla například služba Apple Pay začít fungovat v Česku zítra, velkým hráčům se do české kotliny zatím příliš nechce. S tím souvisí i aktivity českých firem na trhu mobilního placení. "Ryze čeští hráči včetně bank jsou v tomto ohledu poměrně zdrženliví, protože mají strach, že pokud do rozvoje nových platebních možností investují, příchod globálních hráčů je pak stejně upozadí," vysvětluje Huňka z PwC.
Příkladem, že v Česku stále chybí podmínky k většímu rozšíření chytrého placení, je osud služby Mobito, která se chtěla stát platformou pro mobilní platby v Česku. Po více než třech letech provozu ji majitelé loni v prosinci zavřeli, protože byla finančně neúnosná. Podle bývalého manažera Mobita Martina Cieslara tehdejší akcionáři firmy, mezi které patřily čtyři velké banky a tři mobilní operátoři, dostatečně "nevnutili" službu svým zákazníkům, a tím ji v podstatě ekonomicky pohřbili.
Rychlost zavádění moderních způsobů placení bude záviset i na tlaku zákazníků, kteří se odmítnou zdržovat staromódními metodami. "V době, kdy většinu e-mailů třídíme a čteme přímo v mobilu, by mělo být samozřejmostí, že pokud vám třeba mobilní operátor nebo dodavatel energie pošle upomínku za neuhrazenou fakturu e-mailem, měl by vám dát také možnost tuto fakturu přímo z mobilu uhradit. Stejnou možnost by měly nabízet třeba i e-shopy, když posílají akční nabídky. Jinak automaticky ztrácí několik procent zákazníků," říká manažerka Barbora Tyllová z firmy PayU, která funguje jako globální poskytovatel on-line plateb.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist