Někteří tibetští mniši prý mají dovednost zhmotňovat myšlenky a vytvářet díky tomu magické bytosti, kterým se říká tulpy. O tom, že jsou nadáni podobnými dovednostmi, zřejmě byli donedávna přesvědčeni někteří členové současné vládní koalice. Jinak si nejde vysvětlit jejich přístup ke změně ústavy, o které včera hlasovali senátoři.

V Senátu nezískala potřebnou třípětinovou většinu změna ústavy, která by umožnila Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) provádět nezávislé audity i ve zbytku veřejných peněz, na které zatím nemůže. Jde cca o bilion korun ročně bez tohoto auditu. Koalice má změnu v programovém prohlášení vlády a pro takovou většinu v Senátu dostatek hlasů. 16 senátorů koaličních stran (9 z ČSSD a 7 z KDU-ČSL) ale hlasovalo proti vládě.

ČSSD pod vlivem Haška
ČSSD se vyjednáním potřebného počtu hlasů před hlasováním zřejmě vůbec neobtěžovala. Premiér Sobotka se veřejně k senátorům nevyjádřil a vše nechal na osamoceném Jiřím Dienstbierovi. Předseda Senátu Štěch (ČSSD) se rozhodl – sice dobře, ale až v momentě hlasování. Zafungovala tak panika vyvolaná Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, že kontrol už je mnoho a takto přibude další. To, že jde o zcela jiný typ auditu a nadbytek kontrol změna ústavy řešit nemůže, už mnozí senátoři slyšet nechtěli. Ani to, že cílem NKÚ jsou státní firmy, kraje a velká města, nikoliv malé a střední obce. Jak nám sdělil jeden člen opozice: senátoři před volbami potřebují nejvíce podporu starostů, voliči jsou až na druhém místě.

Vedení KDU-ČSL sice senátorům řeklo svůj názor, ministr Jurečka na poslední chvíli apeloval na senátory, ale zřejmě se dostatečně nezaručil, že onoho strašáka duplicit kontrol bude řešit. Ostatně jeho kolegové ani nevěděli, že vláda už má hotový zákon, který se s vnitřní kontrolou potýká.

Jedinou z vládních stran, kde žádný senátor nehlasoval proti, bylo hnutí ANO. Bez jednoho nepřítomného měl klub ANO/Severočeši ovšem jen čtyři hlasy, ale dva senátoři alespoň vystoupili na plénu na podporu (senátor Hlavatý a senátorka Hamousová). Ústavní změnu senátorům prezentoval poslanec Radek Vondráček (ANO) místo skutečného autora Štěpána Stupčuka (ČSSD). 

S opozicí nikdo nejednal
Senátor Martínek (ČSSD) přišel s vhodným kompromisním návrhem pro opozici a pro starosty, ale až den před hlasováním, na které se čekalo 2 roky. Velký kritik změny, senátor Vystrčil (ODS), pak na plénu uvedl, že jediným, kdo zprostředkovával nějakou dohodu, byla platforma Rekonstrukce státu (1).

Opozice byla podle slov senátora Kubery o případných ústupcích připravena jednat. Otázka je, zda neklamala tělem. Většina senátorů ODS a STAN sice opakovala, že proti NKÚ nic nemají, ale kompromis včas nenavrhli. ODS svoje požadavky na vládu mírně měnila a stupňovala a navíc proti rozšíření NKÚ dlouhodobě vystupovala i ve Sněmovně. Senátor Vystrčil (ODS) nakonec dospěl k tomu, že situaci mohla zachránit jen přímá garance premiéra či vicepremiéra.
Jednoznačně pro tak nakonec byli z opozice jen zeleno-pirátští senátoři a senátorky a klub SPO+KSČM. 

Starostové jako clona
Obava z přílišných či neřiditelných kontrol byla zčásti jen zástěrka, jak se domnívá například poslanec Stanislav Polčák (STAN). Na Slovensku je NKÚ SR oceňován svazem obcí jako nápomocný a férový partner. Ten samý den v Senátu prošel hazardní zákon, který přináší nehlídané pravomoci pro omezování obsahu na internetu. Když jde však o větší sebekontrolu státu a samospráv, jde to mnohem hůře. Vláda má ovšem trochu štěstí, protože návrh na změnu Ústavy nebyl zcela odmítnut. Senátoři se k němu mohou vrátit a hlasovat o něm znovu. Do té doby má vláda čas na mnohem lepší přípravu i domluvu uvnitř vlastních stran i s opozicí. Je na čase se ptát premiéra Sobotky a dalších šéfů koaličních stran: Pokusíte se o rozšíření pravomocí NKÚ znovu? Bude to ještě v tomto volebním období? Nebo to byla celé od začátku jen předstíraná snaha?


(1) "Co se týká toho nadstandardního legislativního procesu, tak jsem to tady říkal – nepřišel ani předkladatel. A teď jednání. Já nevím, kdo s kým dva roky jednal. Se mnou a s naším klubem nejednal nikdo, kromě Rekonstrukce státu. O tom se ještě zmíním. Která naprosto, podle mě paradoxně, dneska pořád se snaží zprostředkovat komunikaci mezi vládní koalicí a opozicí. A mě informuje představitel Rekonstrukce státu o tom, co si myslí pan Vondráček a co dneska bude říkat v Poslanecké sněmovně, místo toho, abychom se bavili napřímo. Čímž mimochodem samozřejmě této instituci dáváme nějakou autoritu. A zřejmě, protože se nejsme schopni domluvit samostatně, i právem." senátor Miloš Vystrčil (ODS), 26.5.2016, schůze Senátu – červen 2016