Jiří Kalužík definitivně z firmy Gumotex odejde na konci kalendářního roku. "Od roku 2014 se podařilo firmu stabilizovat jak hospodářsky, tak personálně. Připravili jsme ji na růst. Loni jsem se proto definitivně dohodl s majoritním akcionářem Expandií na odkupu mého akciového podílu. Po valné hromadě už budu pouze členem představenstva a na konci roku ukončím svoji éru v Gumotexu," řekl Kalužík.

Firma bude mít po jeho odchodu nový model řízení bez generálního ředitele, jehož funkci zatím Kalužík vykonává současně jako předseda představenstva. "V představenstvu budou tři manažeři, kteří budou řídit svou branži. Půjde o šéfa skupiny Auto, šéfa skupiny Pryže a plasty a o finančního ředitele. Ten bude zastupovat centrální a servisní část podniku. Mým úkolem je do konce roku na tuto změnu dohlédnout, aby si to sedlo a nenastaly komplikace, které ale neočekávám," okomentoval Kalužík.

Důvodem pro řízení členy představenstva jsou rozdílné branže, v nichž se Gumotex pohybuje. "V automobilovém průmyslu je systém exaktně nastavený a funguje na jiné bázi než gumárenský byznys. V něm prodáváme koncovému zákazníkovi a obsluhujeme složky záchranného systému či dodáváme matrace zákazníkovi do USA. Nemá smysl tyto branže spojovat. Například úplně jinak v nich funguje motivace. V gumárenství je manažer odpovědný za aktuální prodej, kdežto v autoprůmyslu se zakázky sjednávají rok až rok a půl před zahájením sériové výroby," prohlásil Kalužík.

S podnikem byl spjatý od roku 1994 i finančně. S dalšími šesti manažery si od banky půjčil peníze, které deset let spláceli a úspěšně završili transformační proces. "I když nás bylo sedm, fungovalo to poměrně dobře, což bylo asi dané finanční zátěží. Půjčili jsme si 650 milionů korun a nakonec splatili 1,08 miliardy. V roce 2006 jsme se rozhodli, že to prodáme. Akcie získaly investiční fondy Milestone, Expandia a Genesis. Jejich zástupci mě požádali, abych ve firmě zůstal po dobu transformací. Jenže přišla ekonomická krize, tak jsem ještě zůstal dále," řekl Kalužík.

Nynější plánovaný odchod považuje za definitivní. Podle něj mají dostat šanci další manažeři. "Už nechci být v tak velkém byznysu. Našel jsem si menší a budu pomáhat rozvíjet franšízovou síť cukráren Eiscafe Delikana. Je to zajímavý byznys a práce s trhem. Roční obrat se pohybuje okolo 50 až 60 milionů korun," uvedl Kalužík.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist