Dnes začíná každoroční porada velvyslanců. Již potřetí jsme letos provedli v Asociaci pro mezinárodní otázky (AMO) analýzu stavu diplomatického sboru. Naráželi jsme při tom na mnohé překážky v podobě neúplných a neaktuálních informací. Analýza obsahuje oficiální životopisy všech 93 v současnosti vyslaných velvyslanců. Ze získaných dat jsme vytvořili profil průměrného českého velvyslance, který vám s lehkou nadsázkou nabízíme v podobě fiktivního náborového inzerátu ministerstva zahraničních věcí. Inzerát může posloužit jako inspirace při konkurzu na jediné aktuálně neobsazené místo v Paříži či pro budoucí velvyslance na Kubu, do Íránu či Senegalu.
Jako budoucí velvyslanec jste se narodil pravděpodobně kolem roku 1962, a je vám tedy něco okolo 54 let. Z minulého roku si možná vzpomínáte na výrazně nerovnoměrné zastoupení žen-velvyslankyň. Letos se situace krapet zhoršila. Pokud chcete i přesto riskovat a rozšířit počet žen nad současných tristních 16, k uvedenému věku si připočtěte zhruba tři a půl roku.
Pokud nedisponujete některým z doktorských titulů nebo vás nejmenovali kandidátem věd, měl byste být rozhodně promovaným inženýrem, který studoval ekonomii či mezinárodní obchod. V úvahu přichází i studium jazyků, případně diplomacie, a to nejlépe z proslulého Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Absolventi elitní sovětské školy jsou totiž v kurzu, tvoří již necelých 10 procent velvyslaneckého sboru. Nemáte-li však diplomatické vzdělání, nic si z toho nedělejte – více než dvě třetiny vašich kolegů jej rovněž neabsolvovalo. Složitější už to bude, pokud jste nikdy nestudoval v zahraničí, zde jsou vaše šance 1 : 1.
Měl byste ovládat čtyři světové jazyky. Rozhodně musíte mluvit, číst a psát anglicky, rusky a také francouzsky. Jako doplněk můžete zvolit méně častou němčinu nebo španělštinu, ostatní méně obvyklé jazyky jako polština, italština či arabština znamenají také nějaký ten bodík navíc. Můžete však zvolit i něco exotičtějšího jako amharštinu, kimbundu nebo laoštinu. Podotýkáme, že znalost úředního jazyka v zemi vyslání není podmínkou. Stydíte se za své jazykové znalosti? Můžeme si o tom pohovořit v soukromí a na web svou jazykovou vybavenost uvádět nemusíte, stejně jako to nedělají tři z deseti vašich budoucích kolegů.
Dobré zprávy máme pro nováčky – skoro polovinu velvyslanců tvoří lidé bez předchozího velvyslaneckého angažmá. Aspirantům však klademe na srdce, že předchozí diplomatické zkušenosti aspoň na nižších pozicích požadujeme. Druhá polovina vyjede podruhé či potřetí. Máme ale i pár zkušenějších matadorů – čtyři velvyslanci vyjeli již počtvrté a jeden popáté. Ideálně byste měl být zaměstnancem MZV přibližně 21 let, přičemž do „Černínu“ jste nastoupil nejlépe ihned po promoci. Nevěšte hlavu, pokud jste předtím pracoval na univerzitě, ve výzkumném ústavu či v průmyslu a obchodu a víte, jak to u nás funguje, možná vás také vyšleme. Velvyslancem byste se mohl stát i bez jakékoliv předchozí kariéry na ministerstvu, ale měl byste mít dobré konexe a zkušenosti z politiky či jiného vysokého postu ve státní správě. Stejně jako v případě jazyků nemusíme sdělovat veřejnosti všechno o vaší kariéře, a to zejména před rokem 1989. Obecně znějící informace postačí.
Splnil jste většinu uvedených kritérií? Tak si pojďme pohovořit o nejpravděpodobnější destinaci vašeho vyslání. Rodině se nechce cestovat a manželka s dětmi by raději zůstaly v ČR? Nevadí, nebudete to mít daleko, na 50 procent vás totiž umístíme někde v Evropě, možná i u jedné z mezinárodních organizací. Mnoho příležitostí nabízíme i těm, kteří to mají rádi horké. Můžeme vás poslat na Blízký východ a do severní Afriky. Pokud holdujete asijské kuchyni, můžete letět do východní a jihovýchodní Asie. Do Severní Ameriky byste to měl také trochu dál, zato je tam poměrně bezpečno, ale musíme vás zklamat – střídání velvyslanců buď nedávno proběhlo, nebo je zrovna na spadnutí.
Pokud vás inzerát zaujal, neváhejte se ozvat ministrovi Zaorálkovi, jenž vaši žádost projedná s prezidentem Zemanem. Do parlamentních voleb zbývá více než rok, do prezidentských ještě pár měsíců navíc a k dokončení diplomatických šachů je potřeba necelých 20 tahů. Možná že příštím velvyslancem budete zrovna vy.
Autor působí v Asociaci pro mezinárodní otázky (AMO)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist