Účast na pohřbu se tedy pak dala interpretovat jako smířlivý krok směrem k umírněným Demokratům. To by pak mohlo ohrozit účastníky pohřbu v primárkách, neboť jejich extremističtější vyzyvatelé by měli jasný důkaz jejich kompromisního přístupu, který někteří považují za nebezpečnou herezi.

Projděte si seznam pozvaných hostů, a bude vám to hned jasnější. Není však ještě oficiálně potvrzen a po internetu koluje pouze několik oficiálně nepotvrzených verzí. Brzy by to mělo být definitivní.

Koneckonců si to můžete v malém digitálním experimentu vyzkoušet i vy sami. Já jsem totiž pozvánku dostal a dokonce ji mohu sdílet s těmi, o kterých si myslím, že by takovou pozvánku ocenili:

 

Dear Krystof,

We are meeting Sunday night to watch American football at Zizkov, www.barfud.cz at seven to discuss the linkages of American football to U.S. politics, which might be where the Democrats made the critical mistake in the campaign.

As a social bonus, I would like to share with you an invitation to Leonard Cohen´s funeral, hope you will be there with me.Dear friends,

I am organizing a semi-official virtual funeral for Leonard Cohen, sharing this with people who I am sure would like to share a moment with Cohen.

It is way cheaper than an airline ticket and the airport hassle, and almost as good as way of saying goodbye to Cohen, whom you all knew.

So are you there with me? Just click on the link and check the volume.
https://www.youtube.com/watch?v=Lin-a2lTelg

Or just watch this for a silent moment:
 

 
Feel free to share with your friends, they are invited, too. In a world of weird digital ideas, this one seems at worth a try. It would be my first digital funeral, too. So far I am enjoying this, listening to his songs.
Take care,

Waldo D. Emerson

P.S. Nice political podtext - Cohen was a Democrat. Wonder how many Trump voters will show up to pay their respects. I hope some of them do, that would be good sign.

 

Tak schválně, kolik Republikánů tam virtuálně potkáte, můžete si dělat čárky. Kdo jich potká nejvíc, tak to je ideální vyjednavač s Trumpem... :)

Související