Kvůli republikánské většině v Kongresu se sociální programy budou stejně škrtat, peněz na vzdělání bude také méně, takže z tohoto pohledu se „great society“, jak o ní mluvil prezident Johnson, spíše vzdaluje. Trumpův blízký důvěrník a zkušený politický harcovník Newt Gingrich, který v 90. letech málem zničil Billa Clintona, je naštěstí velký fanoušek vědy, techniky a průzkumu vesmíru. Kdyby získal dobré místo v administrativě, mohl by začít uskutečňovat svoje představy, které jsou podrobněji rozebrány třeba zde: https://blogs.scientificamerican.com/observations/newt-to-nasa-stop-talking-about-space-exploration-just-do-it/

Aby překonali dramatickou politikou polarizaci, budou Američané potřebovat nějaký velký, mediálně atraktivní projekt, který by jim zvednul sebedůvěru jako celku. Základna na Měsíci bude mít příznivce  mezi některými voliči Trumpa (je to „great“), Sanderse (je to „progress“) a Clintonové (je to „investment“). Odpůrci budou také mezi voliči Trumpa (je to plýtvání vládními penězi), voliči Sanderse (je to na úkor sociální spravedlnosti) i Clintonové (je to zbytečné).

Trumpovo ego je budovatelským činům nakloněno, je to koneckonců developer. Krásná, vysoká a bytelná zeď bude sice vypadat dobře na fotkách, nicméně bude v podstatě zbytečná vzhledem k tomu, že americko-mexickou hranici denně přechází legálně 660 000 lidí (dvě Brna…) a 12 500 plných kamionů. Ilegální zboží se přes hranici začne pašovat právě skrz legální přechody – stačí podplatit pár pohraničníků, což se ostatně děje už teď. I lidé budou tajně procházet skrz legální přechody – stačí se podívat na to, jak se překonávala zeď v Berlíně.

Základna na Měsíci bude v tomto ohledu mnohem užitečnější. Trump si bude moci někam zapíchnout velkou americkou vlajku, symbolicky tam bude mít „svoji“ nemovitost jako první, a navíc se na ni bude moci každý večer dívat z okna. Taková věc by mohla uspokojit i jeho náročné ambice a choutky. Protože se Trump vyzná i v reality show, celá měsíční akce by mohla být velmi dobře medializovaná, s vlastním televizním kanálem, rodinnými příběhy hrdinných astronautů (ženy bohužel tentokrát budou opět muset zůstat doma, už kvůli menstruaci, přece…) a vkusným product-placementem (pije se na Měsíci Cola nebo Pepsi?).  

Pro nás ostatní je lunární základna sice dost drahá věc, ale je to například výborná výuková pomůcka. Všechny zásadní fyzikální, astronomické, chemické i biologické zákonitosti se dají učit za pomoci konkrétních problémů, které na základně budou vznikat. Pokud Trump dostojí své pověsti, bude tam i malý hotel (Sheraton nebo Hilton?) pro to 1% bohatých Američanů, kterým Seychely už přijdou trochu fádní. Jednou se do tohoto hotelu třeba v rámci nějaké charitativní akce či reality TV vydá i školní třída – jako předvolební atrakce to bude fungovat, Amerika bude opět „great“.

O základnu se zřejmě budou starat hlavně roboti, kteří začnou jezdit po měsíčním povrchu a hledat na dně kráterů diamanty a vodu. Tyto suroviny se pak začnou těžit, čímž se alespoň částečně pokryje provoz základny. Jako za studené války, projektu prospěje zdravé soupeření s Číňany a Rusy, kteří nebudou chtít zůstat pozadu, už kvůli možnému vojenskému využití Měsíce jako záložní odpalovací rampy a ostřelovacího a zaměřovacího bodu na nepřátelské satelity. Projekt měsíční základny zasadí velkou ránu konspiračním teoretikům, kteří tvrdí, že přistání na Měsíci bylo nahrané v Hollywoodském studiu už proto, že se tam opět najdou a vyfotí třeba Armstrongovy stopy.  Ohledně přistání na Měsíci se vede také zajímavá debata uvnitř islámu, někteří radikální klerici jej také odmítají, viz. třeba komplikovaná diskuse k tématu zde:

Lze důvodně předpokládat, že v rámci projektu měsíční základny dojde k rozvoji užitečných technologií, které budou mít další využití na Zemi – ať už solárních článků, velkokapacitních baterií, plodin rostoucích v těžkých podmínkách či výkonnějších počítačů a tryskových pohonů. Stavba základny podpoří vědeckou komunitu jako celek, která je demoralizovaná úspěšnými útoky na globální oteplování, velký třesk i evoluci.

Důležitý je ale také politický rozměr celé věci – část Trumpových příznivců lunární akci uvítá jako symbol americké velikosti a zapomenou na mnohem horší části Trumpova programu, který se tak nebude muset nutně plnit (už proto, že na to nezbydou peníze). Pokud by se Trumpova pozornost upřela na Měsíc, tak se možná napáchá méně škody tady na Zemi, a měli bychom po Donaldovi alespoň nějakou pěknou historickou památku.

 

 

 

Bonus pro zvídavé o počtu legálních přechodů americko-mexické hranice, oficiální statistika:  

In 2004, there was an average of 660,000 passenger crossings per day across 35 points of entry (POEs) on the 1,952-mile border between the United States and Mexico. Crossings by personal vehicles rose 43 percent between 1995 and 1999 and then fell 21 percent (to 191 million) by 2004. Almost 20 percent of passenger crossings into the United States from Mexico in 2004 were made on foot, while bus crossings only constituted 1.4 percent (3.4 million) of crossings from Mexico. In 2004 there were over 20 million pedestrian crossings in Texas alone. (Source: U.S. Bureau of Transportation Statistics)

Verze článku vyšla i na www.blisty.cz

Související