Maďaři jsou v podobné energetické situaci jako my - přibližně stejně velká země, 30% elektřiny z jádra, starší ruské VVER bloky, které potřebují vyměnit, nukleárně nepřející soused (Rakousko).
Ovšem oproti nám si ale Maďaři umějí vládnout sami. Ano, v Budapešti mají daleko akčnější vládu. Vládu, která nepublikuje Národní Akční Programy (kolik jich už v Česku máme? Pro chytré sítě, Pro obnovitelné zdroje, Pro jadernou energetiku…ovšem skutek jaksi utek), ale vládu, která koná.
Maďaři se rozhodli postavit dva nové jaderné bloky po přímé dohodě s Ruskem, čemuž může premiér Orbán vděčit za setrvání ve svém křesle (oproti české variantě výběru dodavatele v tendru; pamartuje si ještě někdo, jakáže česká vláda tendr v roce 2009 vypsala?). Projektu nových reaktorů šéfuje Attila Aszódi, akademik z budapešťské techniky, a jeho cíl je zprovoznit nové VVER-1200 bloky v roce 2025 a 2026. Maďaři spolupracují nejen s Rusy ale i s Korejci a Spojenými arabskými emiráty, kde se 4 nové reaktory budují.
Navíc chytře spolupracují s Němci, kteří se podílejí na elektrické části elektráren. Nyní se Maďarům podařilo prodloužit životnost a licenci stávajících jaderných bloků o 20 let, tedy přibližně do roku 2034-2036. Je to opět moudré rozhodnutí, protože to dává Maďarům šanci odstavovat staré bloky za provozu nových. V Česku si oproti tomu ČEZ vždy žádal o prodloužení provozu Dukovan o 10 let; letos to čeká dva bloky. Nově se ČEZ snaží o prodloužení na dobu “neurčitou”. Což může být pro Dukovany smrtící. Po roce a půl problémů z falšovanou dokumentací svarů, kde těžko najít českou jadernou osobu bez másla na hlavě, teď má každý oponent prodloužení provozu nebo výstavby nových jaderných reaktorů tolik protijaderné munice, že mi další schválení něčeho jaderného v Česku přijde z říše snů. Navíc všichni klíčoví náčelníci jaderného českého sektoru byli schváleni ve funkcích do dalších let, takže očistná sebereflexe se odkládá.
Mimochodem i Maďaři měli problémy se svými reaktory, v roce 2003 zničili několik palivových článků za významného úniku radioaktivity.
Dnes to vypadá, že to Maďary kleplo přes prsty. Nikdo z té éry dnes v Maďarsku nerozhoduje. A to je dobře.
PSÁNO PRO WWW.PEAK.CZ
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist