Nedostatek odborníků je patrný ve všech odvětvích, nejvíce však v technických oborech. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je jedním z hlavních problémů nedostatečný počet absolventů technických škol, protože struktura nabídky pracovní síly neodpovídá poptávce zaměstnavatelů.

 

Chybí na 20 tisíc profesionálů

Obor informačních technologií patří k segmentům, které hlásí největší nedostatek pracovníků. Poptávka po IT službách kontinuálně roste s tím, jak roste náročnost IT činností v celé ekonomice. Podle některých zdrojů proto chybí v odvětví až 20 tisíc IT odborníků. I zde se projevuje zmiňovaný kvalifikační nesoulad, kdy školy pomalu reagují na trendy pracovního trhu a zároveň klesá úroveň technických znalostí. Jak ukázal loňský průzkum personální agentury Grafton Recruitment, nedostatek lidských zdrojů je nejvíce patrný u kvalifikovaných specialistů - nedostatkovým zbožím jsou zejména programátoři pro vývoj desktopových, webových a mobilních aplikací a odborníci na IT bezpečnost. Vysoká je také poptávka po odbornících specializujících se na big data a datovou analýzu. Významnou výhodu potom u uchazečů představuje znalost cizích jazyků, přičemž angličtina se považuje takřka za samozřejmost.

Renata Vápeníková z útvaru Řízení lidských zdrojů ČSOB nedostatek IT odborníků potvrzuje. "Dlouhodobě je obtížné získat Java programátory a Java technické designéry, také se hůře obsazují pozice IT programátorů pro vývoj pro Oracle." Olga Marušová, HR ředitelka společnosti ICZ, přizvukuje: "Největší nedostatek IT odborníků je na trhu dlouhodobě mezi programátory pro Javu nebo .NET, dále specialisty na bezpečnost a projektovými manažery."

Silná poptávka po IT odbornících vede k tomu, že si uchazeči mohou na trhu práce vybírat. Podle Jana Bílka, partnera v agentuře Barton Consulting, hraje při rozhodování o přijetí konkrétní nabídky u IT specialistů zásadní roli samozřejmě výše mzdy, avšak není jediným faktorem. "Neméně důležitá je také konkrétní náplň práce a aktuálnost používaných technologií. Například v oblasti vývoje softwaru se jen těžko obsazují pozice, kde jde v prvé řadě o udržování a opravy stávajících informačních systémů. Uchazeči o zaměstnání zcela jasně preferují vývoj nových systémů za použití nejnovějších technologií," sdílí Bílek své zkušenosti.

 

Firmy lákají lepšími podmínkami

Nedostatek lidí způsobuje velkou konkurenci mezi firmami a boj o zaměstnance - společnosti musí často soupeřit i o ty kandidáty, kteří jejich původní požadavky splňují jen částečně, a větší příležitosti získávají i čerství absolventi škol. Úspěšnější jsou společnosti, které vsadí na aktivní a rychlé jednání ve spojení s nabídkou atraktivních podmínek zaměstnání. Jde přitom nejen o konkurenceschopnou mzdu, ale i o pracovní prostředí, práci na zajímavých projektech, možnosti profesního růstu a průběžné vzdělávání.

"Programátoři, odborníci na datovou analýzu, projektoví manažeři a mnozí další IT profesionálové si mohou na trhu práce vybírat. Převis nabídky volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci vede k boji o kvalitní zaměstnance mezi firmami v podobě vylepšování podmínek, a to jak z hlediska finančního ohodnocení, tak nefinančních benefitů," říká Martin Ježek, obchodní ředitel společnosti Grafton Recruitment.

Právě u benefitů, které se staly významným motivačním faktorem, se firmy z oboru informačních technologií v poslední době snaží o inovace - zvyšují například příspěvek na penzijní či životní připojištění, prodlužují dobu dovolené, zavádějí plně hrazený příspěvek na stravování, umožňují flexibilní pracovní dobu nebo částečnou práci z domova a samozřejmě poskytují jazykové kurzy, které v době krize mnoho firem zrušilo.

Podle Štěpána Marziniho, ředitele HR business partneringu ve společnosti T-Mobile, je důležité vedle běžných benefitů, jako jsou týden dovolené navíc, osobní volno, stravenky, nadstandardní zdravotní péče či různé příspěvky a slevy, nabídnout především zajímavou náplň práce. "Kolegové se mohou účastnit projektů v mezinárodním prostředí a podílet se na inovativních řešeních. Mají také jedinečnou možnost dostat se k různým technologickým novinkám mezi prvními. V neposlední řadě poskytujeme prostor pro další rozvoj, například formou účasti v expertním nebo talentovém programu," říká Marzini.

 

Agentury aktivně loví na sociálních sítích

Personalisté jako zajímavou skutečnost uvádí, že téměř 20 % míst je obsazováno kandidáty, kteří aktuálně novou práci nehledají. Agentury i firemní personalisté je aktivně vyhledávají a oslovují přes on-line kanály, jako jsou například sociální sítě LinkedIn a Facebook. Podle slov Martina Ježka Grafton Recruitment identifikuje asi 15 % umístěných profesionálů právě prostřednictvím sítě LinkedIn, přičemž odhaduje, že během letošního roku dojde ke 100% nárůstu počtu umístěných uchazečů, s nimiž vstupuje do kontaktu na této síti. Pro podniky to znamená tyto kandidáty dokázat zaujmout - ať už nabízenou prací, rychlým jednáním, či finančními podmínkami - a pro ty, kdo chtějí být otevření novým příležitostem, se na sociálních sítích profesionálně prezentovat.

"Ochotnější uvažovat o změně zaměstnání jsou přímo oslovení kandidáti z Prahy či Brna. Jsou více otevření k jednání, flexibilnější a mají větší tendenci porovnávat své aktuální podmínky s novou nabídkou," říká Martin Ježek. "Asi nejzajímavější informací je pak skutečnost, že přímo oslovení kandidáti dosáhnou na vyšší mzdu. Ta je dokonce až o 18 % vyšší než v případě uchazečů, kteří se o tutéž pracovní nabídku sami zajímali a osobně reagovali na inzerát. Je to však především tím, že kandidáti, které firmy a agentury oslovují napřímo, jsou obvykle zkušenější a kvalifikovanější, a proto mají na trhu práce vyšší hodnotu."

200 tisíc dolarů

Ve světě dat si na největší peníze přijdou inženýři velkých dat, kteří mohou očekávat nástupní platy v pásmu 135 000 až 196 000 dolarů ročně. Nejvíce si polepší datoví vědci, kteří mohou v roce 2017 čekat 6,4% růst platu.

 

Rozdíl mezi regiony může být téměř 100 %

Růst mezd, kterého jsme svědky víceméně ve všech odvětvích, je patrný i v IT. Zároveň jsou pro obor informačních technologií typické velké regionální mzdové rozdíly. Například systémový architekt si v Praze může vydělat až 100 000 Kč měsíčně a v Brně 90 000 Kč, avšak v Plzni či Ostravě 70 000 Kč, a v Olomouci dokonce jenom 55 000 Kč. Databázový administrátor si v Praze odnese měsíční plat ve výši 70 000 Kč, avšak v Brně 50 000 Kč, ve Zlíně 47 000 Kč a v Olomouci, Jihlavě, Plzni či Hradci Králové pouze 40 000 Kč. Podobné rozdíly lze nalézt téměř u všech pozic.

Štěpán Marzini z T-Mobilu sice nechce uvádět konkrétní čísla, ale říká, že obecně mezi nejlépe hodnocené pozice v jeho firmě se řadí specialisté na programování v jazyku Java, specialisté na testování, ale také odborníci pracující na integraci systémů.

Olga Marušová z ICZ na seznam nadstandardně ohodnocených pracovníků přidává bezpečnostní experty a projektové manažery. "Největším přínosem jsou však pro firmu zaměstnanci, kteří vhodně kombinují znalosti z více oborů," vysvětluje Marušová. "Například zkušený Java programátor, který je zároveň znalý bezpečnostní problematiky, nebo bezpečnostní expert s know-how z oblasti řízení projektů. Jejich platová hladina je potom velmi individuální."

Kdo je ochotný se za prací přestěhovat dále než na druhý konec republiky, může vydělat stejné, ale spíše vyšší sumy v amerických dolarech, i když ročně - v přepočtu to však stále znamená dvoj- až trojnásobnou částku. Roční platy v IT totiž v USA v uplynulých dvou letech dosáhly šestimístných hodnot a stále rostou, přičemž průměrná odměna činí okolo 100 tisíc dolarů ročně.

Na kolik si tedy IT odborníci v USA přijdou? Manažer informačních systémů v hrubém základu bez bonusů a benefitů na 106 000 dolarů, stejně jako manažer analytiky. Systémový architekt na 117 000 dolarů, manažer vývoje aplikací, architekt řešení a IT manažer 120 000 dolarů, softwarový architekt více než 128 000 dolarů a manažer vývoje softwaru 132 tisíc dolarů.

 

V zahraničí jsou nejžádanější datoví odborníci

Personalisté očekávají další růst a sílící poptávku, zejména po datových odbornících, jejichž nástupní platy začínají tam, kde ostatní končí. Datoví vědci navíc mohou v roce 2017 očekávat jeden z nejvyšších nárůstů platu mezi odborníky na data a jejich správu. Podle údajů personální agentury Robert Half Technology, která zkoumala více než 75 typů pracovních pozic v oboru informačních a komunikačních technologií na americkém trhu práce, včetně 13 typů pozic v oblasti správy a analýzy dat, se v oboru IT letos očekává 3,8% růst nástupních platů nových IT pracovníků.

Ve světě dat si na největší peníze přijdou inženýři velkých dat, kteří mohou očekávat nástupní platy v pásmu 135 000 až 196 000 dolarů ročně. Nejvíce si polepší datoví vědci, kteří mohou v roce 2017 čekat 6,4% růst platu.

 

Údaje se týkají hrubé mzdy bez prémií, příplatků a jiných odměn a výhod

Agentura Robert Half Technology také zjišťovala, které dovednosti mohou zvýšit atraktivitu datového odborníka v očích zaměstnavatele, a tedy i nabízenou mzdu. Mezi čtyři nejdůležitější dovednosti patří znalost databáze Microsoft SQL Server (očekávaný růst mzdy o 8 %, pokud se k ní přidá ještě Hadoop, tak dalších 7 %). Experti na databáze Oracle mohou očekávat 6% růst mzdy, stejné procento si připíšou i pracovníci zběhlí v ETL.

 

Článek byl publikován v ICT revue 1-2/2017.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist