Rok po návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku se naplnilo to, co řada odborníků sledujících česko-čínské ekonomické vztahy čekala. Žádná smršť čínských investic v Česku se nekoná.
Jak oznámila poradenská společnost Bisnode, výše čínského kapitálu v českých společnostech se od března minulého roku nejenže nezvýšila, ale naopak snížila, a to o 198 milionů korun na částku 5,5 miliardy. Klesl také počet firem s čínským vlastníkem. Celkem jich je 2101, tedy o 35 méně, než v říjnu 2016.
Největší čínský investor v Česku, společnost CEFC, se proti metodice Bisnode již ohradila se slovy, že „je zavádějící a nezachycuje věrně reálnou výši čínských investic.“ Faktem ale je, že kromě první vlny investic CEFC do Slavie, pivovaru Lobkowicz, či strojírenského Žďasu jsme zatím o dalších významných nákupech Číňanů neslyšeli.
Ty tam jsou desítky miliard (jen v roce 2016 jich mělo být na pětadevadesát), jejichž příchod přes média slavnostně sliboval prezident Zeman a obhajoval jimi prohloubení vztahů s Čínou, podpis Strategického partnerství mezi oběma zeměmi a později také vydání prohlášení čtyř ústavních činitelů k setkání ministra kultury Hermana s tibetským duchovním dalajlámou.
Měli bychom se tedy ptát, komu tato politika vlastně slouží, a odpověď je, zdá se, nasnadě.
Jak uvádí ČTK, Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vykázal loni čistý zisk 210 milionů eur (5,67 mld. Kč), přičemž ještě v roce 2015 byla společnost ve ztrátě 41,6 milionů eur. I když se jedná o čísla pro celkem jedenáct zemí, kde Home Credit působí, tahounem růstu byla Čína následována Vietnamem. Podle údajů serveru Hlidacipes.org narostl počet čínských klientů společnosti z 6 milionů v roce 2014 na loňských více než 18,5 milionů.
Kontakty, které spolu Kellner se Zemanem udržují, jsou dobře známé a jistě ne bezvýznamné pro Kellnerovo podnikání. Za nejpodstatnější lze považovat Kellnerovu účast na uzavřeném jednání Zemana s jeho čínským protějškem Si, které se uskutečnilo v průběhu Zemanovy státní návštěvy Číny v říjnu 2014. Není bez zajímavosti, že z Pekingu do Prahy neletěl Zeman vládním speciálem, ale Kellnerovým soukromým letadlem.
K zatím poslednímu veřejně známému setkání obou mužů došlo na začátku letošního března, kdy Kellner se Zemanem řešil „ekonomické vztahy s USA, ČLR a Ruskou federací“ a prezidentovy plánované cesty do těchto zemí. Uvidíme, zda ho Kellner na cestě do některé z nich doprovodí, ve všech totiž má Home Credit významné aktivity.
Již teď je ale zřejmé, že z posilování ekonomických vztahů s Čínou zatím český občan profituje jen minimálně, a vkrádá se tedy otázka, zda je Zeman prezidentem dolních deseti miliónů či horního jednoho člověka.
Jan Blinka
Autor je spolupracovníkem Výzkumného centra AMO
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist