Útok na syrskou základnu, odkud letěla letadla s bojovým plynem, může mít zásadní dopad nejen na situaci na Blízkém východě, ale i na celkové vnímání USA pod vedením Donalda Trumpa. Zde je několik bodů, které teď budou světoví stratégové pečlivě zvažovat:

- Trump si útokem docela zavřel dveře k Rusku, které bylo o útoku předem informováno. Dosavadní podezření z blízké spolupráce Trumpova volebního štábu s Ruskem ustupují do pozadí a ministr zahraničí Rex Tillerson bude mít příští týden při plánované návštěvě Moskvy o něco komplikovanější pozici, než se čekalo.

- Donald Trump potřeboval ukázat, že umí nejen tweetovat a používat tvrdá slova, ale že dokáže přistoupit i k činům. Rychlost akce byla překvapivá, ale podle New York Times generálové jen oprášili plány, které už byly připravené v minulosti, jen se jich předchozí administrativa Baracka Obamy bála.

- Dosud se mělo za to, že USA se z Blízkého východu spíše stahují. Trumpův útok může být ukázkou toho, že se Bílý dům rozhodl hrát opět aktivnější roli. To uvítají především američtí spojencí v oblasti, protože rakety na Bašára Asada jsou zároveň nepřímým vzkazem například Íránu, že administrativa je ochotna a schopna přistoupit k akci. I když Asad je v širších souvislostech spíš laciný cíl.

Komplikují se ale jakékoli mírové rozhovory o Sýrii, zejména ty, které organizuje Rusko.

- Čína se může cítit Trumpovým chováním hluboce uražena. Nejenže prezident Si Ťin-pching musel za americkým prezidentem do jeho soukromého sídla na Floridu, ale útok se odehrával ve chvíli, kdy oba státníci na talířích likvidovali u večeře pečenou rybu a steak. Je otázka, zda Trump svého čínského kolegu o útoku alespoň neformálně informoval. A je otázka, jaký závěr si z toho Číňané vzali ve vztahu k Severní Koreji, jíž Trump také nepřímo pohrozil útokem.

- Evropané stojí a dívají se, i když už se objevily odhady, že po chemickém útoku se opět zvýší počet uprchlíků ze Sýrie.

- Trump všechny zaskočil: jednal rychle a rozumně. Americký prezident si evidentně nechal poradit – a to od vojáků. To je také novinka. Akci nijak neavizoval ani na Twitteru, útok byl jednorázový a přesný, měl symbolický význam, protože měl zasáhnout místo, kde podle USA Syřané skladují chemické zbraně a odkud letěla letadla k úternímu útoku sarinem na syrskou opozici. Trump se evidentně učí být světovým politikem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist