Témata elektronické identifikace a důvěryhodných služeb pro elektronické transakce na vnitřním trhu ošetřuje od července 2016 nařízení Evropské unie č. 910/2014, jež je obecně známé pod zkratkou eIDAS - eID And Signature. Jde o další normu, která se na celounijní úrovni snaží sjednotit právní úpravu digitální komunikace, resp. poskytování a využívání služeb v tzv. on-line prostředí. K podobně zaměřeným právním úpravám patří například obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) nebo směrnice o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v unii (NIS).

Oficiálně proklamovaným cílem nařízení eIDAS je zvýšit uživatelské pohodlí, důvěru a jistotu v oblasti digitálních transakcí a komunikace. Členským státům Evropské unie přináší jednotná pravidla pro práci s elektronickými podpisy a souvisejícími službami vytvářejícími důvěru. Současně zvyšuje zodpovědnost poskytovatelů těchto služeb za bezpečnost transakcí. Jde především o subjekty, které vytvářejí, ověřují a potvrzují platnost elektronických certifikátů, podpisů, pečetí a elektronických časových razítek. "Nařízení eIDAS vnímáme jako evoluční, a to především pro přeshraniční elektronické služby a usnadnění vyřizování záležitostí v jiném členském státě, nikoliv jako revoluční," dodává Jiří Průša, manažer sdružení CZ.NIC.

 

Identity a důvěryhodnost

Nařízení eIDAS stanovuje podmínky pro uznávání elektronické identifikace fyzických a právnických osob a pravidla pro tzv. služby vytvářející důvěru. Ty norma specifikuje jako elektronické služby, jež jsou zpravidla poskytovány za úplatu a spočívají ve vytváření, ověřování shody a ověřování platnosti elektronických podpisů pro fyzické osoby, pečetí pro právnické osoby nebo časových razítek, služeb elektronického doporučeného doručování nebo ve vytváření, ověřování shody a ověřování platnosti certifikátů pro autentizaci internetových stránek nebo v uchovávání elektronických podpisů, pečetí nebo certifikátů. Tzv. kvalifikované služby splňují požadavky nařízení a jejich poskytovatel získal příslušný status od dohledového orgánu. Tím je v tuzemsku ministerstvo vnitra.

U samotných elektronických podpisů, resp. pečetí norma rozlišuje tři úrovně důvěry či spolehlivosti. První představují tzv. jednoduché elektronické podpisy: Ty mají podobu dat v elektronické podobě, jež podepisující osoba připojuje a logicky spojuje s jinými daty. Druhou úroveň tvoří tzv. zaručené elektronické podpisy: Ty jsou jednoznačně spojeny s podepisující osobou, již lze jejich prostřednictvím identifikovat. Pro vytváření podpisu byla využita specifická data (definovaná dle pravidel eIDAS, např. PadES, CadES nebo XAdES), která má podepisující osoba s vysokou mírou jistoty pod svou kontrolou. Současně umožňují detekovat změnu dat, k níž došlo po podepsání. Třetí úroveň představují tzv. kvalifikované elektronické podpisy: V jejich případě jde o zaručené elektronické podpisy vytvořené kvalifikovaným prostředkem pro vytváření elektronických podpisů a založené na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis.

Unijní nařízení eIDAS podle některých výkladů jasně definuje rovnost mezi papírovou a elektronickou podobou dokumentu. V praxi to znamená, že jsou si obě formy z hlediska právní závaznosti rovnocenné. Komentář k tomuto tématu dodává Petr Kuchař z Odboru Hlavního architekta eGovernmentu ministerstva vnitra: "Klíčový pro další rozvoj eGovernmentu v České republice bude zejména rozvoj služeb umožňujících úplné elektronické podání."

Od 29. 9. 2018 budou mít členské země Evropské unie povinnost rozpoznávat identitu z tzv. ohlášených identitních systémů ostatních členských států. V uvedených systémech mají figurovat výhradně kvalifikovaní poskytovatelé služeb vytvářejících důvěru.

 

eIDAS v tuzemské legislativě

V České republice nařízení eIDAS, jež se netransponuje do národních legislativ členských států EU, doplňují zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce a změnový zákon č. 298/2016 Sb. Obě normy vstoupily v účinnost k 19. září 2016, čímž ukončily téměř tříměsíční dvojitou právní úpravu totožných problematik. V nezbytném rozsahu nařízení doplňují a adaptují na novou situaci tuzemskou legislativu.

Ke stejnému datu, tj. k 19. září 2016, byl rovněž zrušen zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu nebo související vyhlášky č. 378/2006 Sb. a 212/2012 Sb., které se věnovaly postupům kvalifikovaných poskytovatelů certifikačních služeb a ověřování elektronického podpisu.

Nařízení eIDAS, jak jeho název naznačuje, upravuje oblasti služeb vytvářejících důvěru a elektronické identifikace. Druhou uvedenou problematiku bude opět v tuzemsku doplňovat zákon o elektronické identifikaci, jenž aktuálně prochází legislativním procesem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist