Martin Bunček, místopředseda TA ČR

Před Českou republikou stojí velká výzva a úkol zároveň. Po roce 2020 se dá očekávat snížení dotací z evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF). Ačkoli v tuzemsku peníze z těchto zdrojů přispěly zejména k odstranění dluhů při budování například dopravní infrastruktury, jejich nezanedbatelná část šla zejména od roku 2011 na podporu výzkumu a inovací. Veřejné výdaje do této oblasti tak díky evropským penězům v posledních letech drží průměrný meziroční nárůst 10,9 % (2011 - 2015). Bez evropských peněz by byl ve stejném období průměrný meziroční nárůst pouhá 4 %.

Veřejné výdaje však mohou při správném nastavení přímo vázat, ale zejména podněcovat, další výdaje ze soukromých zdrojů. Za určitých okolností a při vhodném nastavení systému podpory v tom tedy mohou veřejné výdaje hrát velmi podstatnou roli.

Statistická data z posledních let jednoznačně prokazují zvyšování soukromých výdajů na výzkum a inovace, které doprovází zvyšování těch veřejných, respektive svým růstem ty veřejné významně převyšují. Zejména v posledních osmi letech je patrný nárůst čistě soukromých výdajů na výzkum a inovace. V letech 2011 - 2015 to bylo v průměru meziročně o 11,3 %!

Zdá se tedy, že veřejné prostředky jsou jedním z faktorů pro zapojení soukromých peněz do výzkumu a inovací. Díky nim se například daří v posledních letech zčásti "vázat" soukromé výdaje zejména v programech aplikovaného výzkumu. Z hlediska Technologické agentury ČR (TA ČR) jde o programy aplikovaného výzkumu ALFA, EPSILON, OMEGA, Centra kompetence a nově THETA a ETA.

Například jenom v roce 2015 dosáhly takzvané povinné výdaje (na základě pravidel veřejné podpory) ze soukromých zdrojů v programech TA ČR 1,6 miliardy korun. Tato částka pak odpovídá zhruba 3,5 % z celkových ročních výdajů na výzkum ze soukromých zdrojů v daném roce. Jenom pro srovnání procentuálně to zhruba odpovídá průměrnému meziročnímu nárůstu veřejných výdajů na výzkum bez ESIF anebo 68 % (!) meziročního nárůstu soukromých výdajů na výzkum mezi roky 2014 a 2015. Ačkoliv nelze prokázat kauzální vztah, myslím, že toto srovnání přinejmenším poukazuje na potenciál vhodného využití veřejných prostředků.

Dalším efektem takto vydaných peněz však může být i podnícení dalších soukromých výdajů do výzkumu a inovací, které již přímo nesouvisí s veřejnými výdaji. Jedná se například o samostatný firemní výzkum nebo smluvní výzkum. To by mohla být jedna z cest, jak zapojit do výzkumu a inovací ještě více neveřejných zdrojů.

Je však třeba upozornit, že i když v absolutních číslech investice do výzkumu a inovací ze strany firem roste, v roce 2015 poprvé po více než osmi letech (pomineme-li krizový rok 2008) podíl těchto výdajů na HDP v podnikatelské sféře klesl z 1,09 % na 1,06 %. Tempo investic do výzkumu ze strany podnikatelů se tedy v té době i přes hospodářský růst výrazně zpomalilo. Je proto nezbytné najít příčiny tohoto nepříznivého jevu. V tom také vidím důležitý aktuální úkol státu. Jeho plnění ale musí obsahovat i hledání způsobu, jak tento nepříznivý vývoj zastavit. Z dalších dat, na obrázku výše, je viditelný pokles výdajů malých a středních podniků, "kompenzovaný" v celkovém součtu nárůstem výdajů velkých podniků.

Možnosti státní "podpory" výzkumu a inovací v Česku jsou však fakticky téměř výhradně formou dotace vyplácené předem všem typům příjemců a nepřímá podpora formou daňových odpočtů se léta potýká s nejasnostmi, které odrazují podnikatele od jejího využití. V tzv. inovačně vyspělých zemích se ale podporou rozhodně nemyslí jen ta finanční. Naopak, velmi často se jedná právě o podporu nefinanční, která má například formu jednotného postupu a spolupráce vládních organizací (v poslední době viz například Finsko a jeho TEAM Finland kde spolupracují jednotlivá ministerstva a agentury jako TEKES, Finpro či Finnvera).

Pokud tedy i za těchto, v Česku nepříliš pozitivních podmínek, rostou soukromé výdaje do výzkumu a inovací takovým tempem a po tak dlouhou dobu, myslím, že máme v Česku obrovský potenciál.

Martin Bunček
místopředseda TA ČR

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist