Půl roku po parlamentních volbách je Nizozemsko stále spravováno odstupujícím Rutteho kabinetem. Po několika neúspěšných pokusech ve vyjednávání se nakonec podařilo staronovému premiérovi a vítězi voleb uzavřít dohodu mezi čtyřmi středopravými, ale jinak nesourodými stranami. Ačkoli tuto prosperující zemi nesužují z naší perspektivy žádné závažné problémy, očekávání voličů koaličních stran budou možná zklamána z přílišných kompromisů. Napravo od středu se tak možná znovu vyklidí místo populistovi Geertu Wildersovi. Z Rutteho se však stává symbol stability a kontinuity, ale i ideologické flexibility – nizozemská kopie Angely Merkelové.

Březnové výsledky si jako úspěch mohli interpretovat snad všichni kromě sociálních demokratů. Premiér Rutte i přes jisté ztráty uhájil s náskokem první místo pro pravicové liberály (VVD), následován právě Wildersovými populisty a trojicí proevropských stran – CDA (křesťanskými demokraty), D66 (středovými liberály) a GroenLinks (Zelenou levicí). Do parlamentu se dostal i nespočet malých stran (v Nizozemsku neexistuje volební práh), které sestavování funkční většiny značně komplikují.

Prvních pár měsíců po volbách se odehrávala vyjednávání mezi Rutteho VVD, křesťanskými demokraty, D66 a Zelenou levicí. Zelení se však kvůli požadavkům na volnější migrační politiku a přísnější environmentální standardy neshodli s prvními dvěma partejmi, a rozhodli se tak raději odejít do opozice. Jako alternativní možnost tak zbylo menší uskupení Křesťanská unie (CU), která sice umožňuje sestavení vlády s většinou jednoho poslance, o jednoduššího koaličního partnera se však dozajisté nejedná. Křesťanská unie v duchu bratrské solidarity vyznává levicový ekonomický program a velkorysou azylovou politiku. Na druhou stranu je kategoricky proti jakýmkoli návrhům, jež nejsou v souladu s tradičními křesťanskými hodnotami. Obvzláště progresivní D66 tak náhradou Zelené levice za Křesťanskou unii ztratila důležitého partnera a bude muset před svými voliči uhájit svou spolupráci s konzervativci.

K neúspěchu je tak například odsouzen požadavek liberálů na reformu zákona o eutanazii, či zavedení možnosti vícečetného rodičovství, které mělo usnadnit život dnes populárnímu modelu rodiny, kde gay a lesbický pár vychovávají společné biologické děti, ale kde rodičovská práva náleží pouze dvěma biologickým rodičům. Aniž by byla ještě sestavena nová vláda, nová koalice si již odzkoušela hlasování o navrzích zákonů odstupujícího kabinetu. Jejím voličům tak zhořknul v ústech již předkrm. Dvě liberální strany byly nuceny podpořit zrušení proplácení jistého typu prenatálních testů dědičných chorob, jelikož jejich kladný výsledek vede těhotné ženy k interupcím, což je solí v očích křesťanských stran. CDA a CU jakožto sociálněji orientované strany naoplátku musely hlasovat s liberály proti snížení doplatků ve zdravotnictví, téma důležité pro jejich starší voličstvo.

Nový Rutteho kabinet není ani sestaven a už teď je jasné, že nizozemské voliče čekají ještě mnohá zklamání. Z nesourodé koalice může dobře vyjít premiér Rutte, který ve své roli umí znamenitě chodit, a jehož strana stojí trochu bokem ideologického boje mezi křesťany a progresisty. Jeho voliči navíc narozdíl od silně hodnotově zakotvených stran D66, CDA a CU nevyžadují nic víc než stabilní ekonomické prostředí a bezpečnost, takže ho během jeho třetího mandátu v době konjuktury nečeká moc těžký úkol. Zatímco jeho neúspěch by přivedl zpět na scénu Geerta Wilderse, výhra v dalších volbách by z něj definitivně udělala reinkarnaci Angely Markelové – záruku kontinuity vládnutí, ale i černou vdovu svých koaličních partnerů.

Filip Chráska

Autor je spolupracovníkem Výzkumného centra AMO

Text vznikl v rámci projektu 2017 Elections in Europe – Rise or Fall of Populism?, který realizujeme ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung, kanceláři v Praze, a který je spolufinancován v rámci programu Evropské unie „Evropa pro občany“.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist