Ada Colau výrazně vstupuje do veřejného života v době, kdy na Španělsko dopadají důsledky ekonomické krize. Snaží se organizovat pomoc těm, kteří přicházejí o střechu nad hlavou, protože nemohou splácet hypotéku, nebo platit nájem. Aktivistka a lidé z hnutí se posléze rozhodnou posunout občanskou platformu do politiky. Vyzývají tehdejší vedení radnice a vstupují do volebního klání s cílem vrátit Barcelonu zpět jejím obyvatelům.
Sami však v průběhu zjišťují, že to nebude vůbec jednoduché. Na tvrdou realitu naráží hnutí Guanyem již při sérii politických vyjednávání s ostatními levicovými skupinami, s kterými chtějí spojit síly v komunálních volbách. Hlavní aktérka dokumentu sama zpětně přiznává, že neměli vůbec tušení, do čeho se pouští. Rozepře se začnou objevovat i uvnitř samotného hnutí, kdy se třeba dlouze diskutuje o tom, jestli je možné, aby na letácích byla tvář Ady Colau. Část to totiž spojuje s hierarchií, kultem osobnosti a považuje za problematické ztotožňovat hnutí s jednou osobou. Zaznívají také obavy, zda ve chvíli kdy se stane starostkou a logicky mocnější osobou než ostatní, bude stále možné zachovat horizontální fungování hnutí.
Do poslední chvíle napínavý boj končí vítězstvím Ady Colau, která v červenci 2015 nahradila v čele barcelonské radnice Xaviera Triase a stala se historicky první ženou v této funkci. Podle předsedkyně hnutí Žít Brno, Barbory Antonové, která se účastnila debaty po promítání, končí dokument právě v ten nejzajímavější moment, tedy v první den úřadu nové starostky, a již nezprostředkovává, co následovalo. Jaká byla zkušenost s vládnutím, podařilo se prosadit slibované změny? Barbora Antonová sama sdílí zkušenosti s nelehkým působením Žít Brno v koalici. Na druhou stranu vyzdvihuje, že přes komplikace se jim podařilo v Brně prosadit sociální bydlení. V případě Barcelony samozřejmě také nedošlo k rychlým změnám, byly ale například nastartovány programy v sociální oblasti.
Dokument v neposlední řadě otevírá téma žen v politice. Ada Colau je jedinou ženou mezi lídry kandidátek a glosuje to slovy: „Všichni jsou to muži, kteří jsou nad věcí, mají na všechno odpověď a na všem se dohodnou. Kdykoliv jsem šla na debatu, cítila jsem se jako vetřelec.“ Při vstupu žen do politiky se po nich vyžaduje, aby legitimizovaly své schopnosti a kompetence, což i v diskuzi po filmu zmínila Lenka Burgerová, která působí jako radní Městské části Praha 7. Dobře to ilustrovalo například tvrzení jednoho z oponentů v předvolební debatě o radnici Barcelony, že Ada Colau nemá žádné zkušenosti s vedením a obecně zpochybňoval její kompetence ucházet se o pozici starostky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist