Dnes (7. 11. 2017) končí prezidentským kandidátům “z lidu” lhůta pro sběr 50,000 podpisů pod jejich kandidátní listiny. Ve čtvrtek 30. 11. 2017 jsme se pak v on-line přenosu měli dozvědět jméno šťastlivce, který obdrží klíče od nové Škody Octavia, o které toho víme stejně málo jako o panu Kulhánkovi samotném. (Kdyby neměl/a ilustrativní obrázek na webu kulhaneknahrad.cz, tak toho, tak ani nevíme, jak vypadá :)

Nemůže jít o nakupování hlasů? Nemůže být slib protislužby za podpis do registračního archu náhodou trestný jako je trestné nakupování hlasů při ostatních volbách? Nemůže jít o hrubé maření přípravy voleb?

Selský rozum napovídá, že to tak může a má být vykládáno. Bohužel, podle našeho právního řádu to v případě kandidatury do prezidenských voleb trestné není. A to z jednoho prostého důvodu, protože  naši zákonodárci na trestní zákoník u volby prezidenta vůbec nemysleli…

Sběr podpisů pro prezidentské kandidáty spadá optikou trestného činu podle § 351 trestního zákoníku do fáze “přípravy voleb”. Maření přípravy voleb je však trestné pouze v souvislosti s volbami do zákonodárného sboru nebo zastupitelstev obcí a krajů. Příprava prezidentských voleb může tedy být “hrubě mařena” v souladu se zákonem. Paradoxní? Ano! Obzvláště v situaci, kdy jsme již v minulosti se sběrem podpisů pro kandidáta Okamuru v minulosti měli značné problémy.

Nejde však jen o sběr 50 tisíců podpisů na ulici. Potvrzeným kandidátem na prezidenta se může stát i člověk, který sesbírá 20 podpisů poslanců nebo 10 podpisů senátorů. To je daleko jednodušší kvorum, že? Co kdyby pan Kulhánek nabídl slosování o Octavii pro zákonodárce, kteří mu podepíší kandidátní listinu? Možnost výhry a tedy motivace by byla o dost vyšší. Byli by za takový podpis event. výhru v “tombole” poslanci nebo senátoři postižitelní? Nejspíše ne. Jde ale o maření přípravy voleb? Rozhodně ano. Kandidáti na prezidenta totiž po potvrzení od Ministerstva vnitra budou mít automatický prostor ve veřejnoprávních i jiných médiích. Jejich volební lístky přijdou do schránek všem voličům v ČR. Navíc dostat kandidáta na prezidenta do prvního kola prezidentské volby může teoreticky být i kalkulem od některých kandidátů, když budou vědět, komu takový kandidát “odčerpá hlasy”.

Pevně věříme, že se výše zmíněné excesy nebudou v následující volbě prezidenta dít. Zákonodárce by se rozhodně měl zamyslet nad doplněním trestního zákoníku. A voliči pana Kulhánka by se rovněž měli zamyslet nad tím, zda nabídka škodovky za podpis není trošku pod úroveň případného prezidenta.

PS: Pan Kulhánek nemá potřebu ani 50,000 podpisů získat. Kandidaturu mu totiž 20 poslanců už podepsalo. Jestli pak některý z nich nedostane pod stromeček nový vůz?:)

 

 

Blog zpracován v rámci projektu Protikorupční poradna 2017 podpořeného Ministerstvem vnitra ČR

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist