Jenom je všechny vyjmenovat - od Industrie 4.0, přes Advanced manufacturing, Industrie du Futur, Made in China 2025 až k Manufacturing USA - vydá na dlouhý seznam, stejně jako výčet všech technologií, které tento koncept zahrnuje. Z uvedeného plyne, že úroveň standardizace kolem chytrých továren je zatím poměrně rozvolněná. To by však nemělo být brzdou jejich rozvoje na úrovni podniků. Vždyť obnova strojového a technologického parku rovněž není otázkou příštích týdnů či měsíců.
Německá iniciativa Industrie 4.0 pracuje s architektonickým třídimenzionálním referenčním modelem RAMI 4.0, jenž představuje soubor norem a standardů definovaných ve třech směrech. První popisuje chytrou továrnu, druhý architektonické vrstvy strojů a třetí životní cyklus produktu. Celý model je zapouzdřen do API - Administration shell. S obdobným standardizačním rámcem přichází americká vládní iniciativa NIST v dokumentu s volně přeloženým názvem Mapa dalšího rozvoje inteligentních výrobních systémů, jenž na tuto oblast též nahlíží ze tří pohledů - byznys, produkt a výroba.
Tržní potenciál Průmyslu 4.0
Globální potenciál Industry 4.0 je podle indických Markets and Markets odhadován na více než 205 mld. dolarů v roce 2022 s roční mírou růstu 9,3 procenta v letech 2017 až 2022. Mezi nejvýraznější faktory tohoto růstu řadí průmyslové roboty a industriální IoT.
Podle dalších Indů, Mordor Intelligence, ale už v roce 2015 tento trh celkově představoval 150 mld. a v roce 2020 má dosáhnout 333 mld. dolarů při roční míře růstu 19 procent. Nejvýznamnějšími tahouny trhu v tomto období mají být Čína a Indie, jež jsou označovány za budoucí velmoci v oblasti chytré výroby.
Studie Grand View Research z Kalifornie hovoří o 172 mld. v roce 2016 s výhledem 395 mld. dolarů do roku 2025. Hnacím motorem mají být chytrý dodavatelský řetězec (supply chain) a 3D tisk pro malé a střední firmy. Nejvíce těchto technologií bude využívat automobilová branže následovaná průmyslem leteckým a obranným a ve třetím sledu ropným odvětvím.
Průzkum americké TMR, Transparency Market Research, uvádí 159 mld. v roce 2015 a předpovídá nárůst trhu na 548 mld. dolarů do roku 2024, přičemž v tomto období počítá s roční mírou růstu 13 procent. Výrazným tahounem trhu je region Asie a Pacifiku. Severní Amerika přispěje jeho dvoutřetinovou a Evropa pouze poloviční velikostí.
Deloitte s Forbesem se ptají: Jste připraveni?
Je možné, že trend chytré výroby mnohem lépe využijí začínající, resp. malé a střední podniky než současní lídři trhu. Z celosvětového průzkumu kolem Průmyslu 4.0 (Čtvrtá průmyslová revoluce je tu - jste připraveni?) mezi více než 1600 manažery z 19 zemí, deseti různých odvětví a firem s průměrným výnosem 7,4 mld. dolarů, který loni v srpnu provedla společnost Forbes Insights ve spolupráci s Deloitte Global totiž vyplývá, že nejvyšší manažeři firem a státních úřadů z celého světa nevěří, že jejich organizace dokážou ovlivnit a využít příležitosti, které Průmysl 4.0 nabízí.
Současně dva ze tří tvrdí, že byznys bude mít na vytváření této budoucnosti mnohem větší vliv než vlády a další subjekty. Tito lídři zároveň přiznávají, že nejsou připraveni změny spojené s Průmyslem 4.0 efektivně využít, ovšem tyto pochybnosti je dosud nepřiměly změnit strategii. Chápou, že je nutné investovat do technologií, je pro ně však obtížné ekonomicky zdůvodnit investice do nových příležitostí - a to zejména z důvodu nedostatku interní strategické podpory a soustředění se na krátkodobé cíle.
Čtyři příklady Průmyslu 4.0 v praxi
Adidas: Aditivní výroba, 3D tisk
V polovině loňského roku začal Adidas opět vyrábět sportovní obuv v Německu, když do bavorského Ansbachu částečně stáhl výrobu z Číny, Indonésie a Vietnamu. Důvodem je plně vybavená chytrá továrna Speedfactory. Další, pro americký trh, postavil obuvnický gigant v Atlantě. Zatímco v asijských továrnách probíhá výroba s vysokým podílem manuální práce, tady jsou výrobní linky plně digitalizované a počítače nejen navrhují celkový design, ale též obuv testují. Digitální dvojče při návrhu boty simuluje její výrobu, a když je vše odladěno, virtuální produkt je předán do výroby. Vše je velmi rychlé a flexibilní. Fabrika rovněž maximálně omezila nákup materiálů a polotovarů, ze kterých se obuv skládá, a vše si zajišťuje sama přímo na místě. K tomu využívá aditivní výrobu, přičemž 3D tiskárny jsou využívány na různých úrovních výrobního procesu. Díky inovacím omezil Adidas pracovní role na 160, proti tisícovkám v Asii, rovněž doba dodání od návrhu do prodejny se zkrátila z měsíců na dny a výrobce už začíná hovořit o hodinách.
FANUC: Internet věcí a umělá inteligence
205 mld.
Globální potenciál Industry 4.0 je podle indických Markets and Markets odhadován na více než 205 mld. dolarů v roce 2022 s roční mírou růstu 9,3 procenta v letech 2017 až 2022.
Lídr na trhu CNC strojů, japonská firma FANUC, razí koncepci nepřetržitě běžící továrny se stoprocentní spolehlivostí a nulovými prostoji. To zajišťuje sběr dat pomocí univerzálních převodníků z připojených zařízení - NC stroje, lasery, roboty, PLC, inteligentní čidla - tak, aby informace, jež byly dosud k dispozici jen obsluze strojů, byly dostupné i na centrálním pracovišti přípravy a řízení výroby, kde dochází k jejich dalšímu zpracování inteligentními algoritmy. Nashromážděné množství užitečných dat z řídicích systémů na nejnižší úrovni nebylo dosud využito, nebo jejich využití bylo závislé na úrovni obsluhy a údržby přímo v provozu. Nyní na platformě průmyslového aplikačního tržiště FIELD Store jsou k dispozici SW nástroje, jež zpracovávají data podle různých požadavků a kritérií. Vše funguje na stejném principu jako App Store od Applu. Své aplikace, umělou inteligenci či datové převodníky zde dnes nabízejí už stovky partnerů včetně Cisca a Rockwell Automation.
Bosch: Hlídání kvality v dodavatelském řetězci
Systematická inspekce přepravovaných výrobků zlepšuje řízení kvality. Ať už jde však o citlivé komponenty, nebo drahé finální výrobky, jejichž kvalita je v procesu výroby bedlivě střežena, dostává během přepravy zabrat, resp. přepravní informace bývají neúplné. Například nikdo s jistotou přesně neví, zda byly splněny stanovené přepravní podmínky nebo zda vibrace, nadměrná vlhkost či otřesy nezpůsobily skryté poškození.
To je přesně parketa pro řešení Bosch TraQ - tracking a kvalita - jehož cílem je online monitoring jakosti převážených výrobků v dodavatelském řetězci. Přepravní obaly jsou vybaveny snímači připojenými k Bosch IoT cloudu. Ty nepřetržitě schraňují údaje relevantní pro rizika dodavatelského řetězce - teplotu, otřesy, vibrace či vlhkost. Následně jsou vyhodnocovány incidenty související s jakostí v rámci přepravy. Uživatelé jsou tak informování v reálném čase a mohou včas zahájit protiopatření.
Harley-Davison: Průmyslový internet věcí
Motocyklový závod Harley-Davidson v New Yorku byl v roce 1973 postaven jako typická montážní linka. Nyní je však vyšperkována senzory přímo spojenými s výrobním procesem. Ty zde sbírají údaje, aby zabránily úzkým místům. Například když ohýbání zadního blatníku brzdilo celý proces. Proto došlo k uspořádání celkového layoutu, aby jednotlivé díly procházely plynule výrobní linkou, což eliminovalo přecházení pracovníků mezi pracovišti. Lakovna vybavená senzory zase dokáže zjistit, zda vlhkost a proudění vzduchu jsou optimální pro lakování, či ne - a automaticky tyto podmínky korigovat. Závod dnes vyrábí o celou čtvrtinu více motocyklů s dvěma třetinami pracovníků. Své klasické modely je továrna schopna dodat v rozmezí šesti hodin proti původním 21 dnům.
Článek byl publikován v únorovém čísle magazínu ICT revue.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist