Spammeři prokázali v loňském roce velkou míru přizpůsobivosti a mazanosti. V průběhu celého roku sledovali celospolečenská témata a významné události, jejich prostřednictvím chtěli upoutat pozornost uživatelů, od kterých by následně podvodně získali peníze či cenné informace.
Společnost Kaspersky Lab dlouhodobě pozoruje trendy v oblasti spamu a phishingu, a může bohužel potvrdit, že jsou tyto metody kyberzločinců velmi účinné. Je to způsobeno především klesající ostražitostí uživatelů a jejich bezvýhradnou důvěrou. Často se totiž řídí instrukcemi podvodníků, které od nich obdrží do svých e-mailových schránek. Zločinci je pak bez jejich vědomí okrádají o peníze nebo osobní údaje.
V minulém roce se pozornost velké části sportovních fanoušků upírala k probíhající kvalifikaci na nadcházející mistrovství světa ve fotbale, které proběhne letos v Rusku. Toho využili spammeři k rozesílání podvodných e-mailů. Uživatelům posílali falešné zprávy jménem organizátorů nebo sponzorů této akce, které obsahovaly i oficiální logo mistrovství. E-maily většinou upozorňovaly na výhry v loterii nebo dokonce slibovaly vstupenky na mistrovství zdarma.
Dalším velmi oblíbeným tématem objevujícím se v roce 2017 v phishingových zprávách byly kryptoměny. Hlavním důvodem pro to byla strmě stoupající cena Bitconu. Především ve třetím čtvrtletí roku 2017 zaznamenali odborníci Kaspersky Lab zvýšený výskyt podvodných e-mailů s tématikou blockchainu.
Jak zjistili odborníci z Kaspersky Lab, kyberzločinci využívali poměrně nové techniky, kdy například podvodné stránky maskovali jako kryptoměnovou burzu. V jiném případě zase nabízeli cloudové servery a služby pro těžbu kryptoměn. V podvodných e-mailech lákali uživatele, že si prostřednictvím jejich služeb vydělají velké peníze. Stal se ale pravý opak – z uživatelů se stali oběti. I v jiných, už osvědčených podvodných praktikách, jako jsou falešné loterie, využívali kyberzločinci Bitcoin jako návnadu. Ve spamech zacílených díky široké databázi adres podvodníci nabízeli k odkupu kryptoměny, které slibovaly velké zisky.
Zločinci navíc v e-mailových spamech šířili různé typy malwaru, které se tvářily jako nástroje pro získání Bitcoinu nebo jako návody, jak s kryptoměnami obchodovat. Dobrou zprávou ale je, že se ve spamu oproti roku 2016 méně často objevovaly známé Cryptlockery. Ty uzamkly obsah na uživatelově počítači, za jehož opětovné odemčení požadovaly výkupné v Bitcoinech.
Na jednu stranu se v roce 2017 oproti předchozímu roku snížil objem spamu o 1,68 procentního bodu na 56,63 %. Na druhou stranu se ale zvýšil počet phishingových útoků – systém Anti-Phishing společnosti Kaspersky Lab zaznamenal 246 231 645 útoků na počítače uživatelů těchto řešení, což je o 59 % více než v roce 2016.
„Letos očekáváme další nárůst a vývoj spamu i phishingu zaměřeného na kryptoměny. Kyberzločinci se na rozdíl od roku 2017 zaměří i na další kryptoměny než pouze Bitcoin a budou využívat techniky označované jako „pump and dump,“ říká Darya Gudková, spamová analytička ve společnosti Kaspersky Lab.
Mezi další zajímavá zjištění reportu „Spam a phishing v roce 2017“ patří:
- Nejčastějším zdrojem spamu byly USA (13,21 %), Čína (11,25 %) a Vietnam (9,85 %). Zbývajícími státy v top 10 jsou Indie, Německo, Rusko, Brazílie, Francie a Itálie.
- Nejvíce spamem zasažených cílů se naopak objevilo v Německu (16,25 %), kde počet obětí meziročně stoupl o 2,12 procentního bodu. Dalšími státy v top 10 jsou Čína, Rusko, Japonsko, Velká Británie, Itálie, Brazílie, Vietnam, Francie a Spojené arabské emiráty.
- Největší zastoupení obětí phishingu zaznamenala Brazílie (29,02 %). Celosvětově bylo napadeno phishingem 15,9 % uživatelů produktů společnosti Kaspersky Lab.
Odborníci Kaspersky Lab doporučují firmám využívat speciální bezpečnostní řešení, která zahrnují funkcionality detekující a blokující phishing, škodlivé přílohy a spam. Takovými jsou například aplikace Kaspersky Endpoint Security for Business chránicí firemní e-mailové systémy. Nově také společnost nabízí úzce specializované řešení Kaspersky Security for Microsoft Office 365, které podnikům pomáhá ochránit hostované e-maily založené na cloudu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist