Zatímco před třemi lety podle průzkumu společností ESET a Seznam.cz patřil otisk prstu mezi prakticky nepoužívané typy zabezpečení smartphonů, když jej využívalo pouze pět procent Čechů, letos tento způsob zamykání telefonu dominuje s podílem 32 procent. PIN si jako způsob zamykání telefonu ponechalo 28 procent uživatelů chytrých telefonů. Třetím nejčastějším typem zámku na smartphonech je gesto, jehož využívání ale v posledních třech letech mezi českými uživateli klesá. Zatímco přes třemi lety šlo o druhý nejčastější typ zámku na telefonu, který používalo 31 procent Čechů, loni jeho podíl klesl na 22 a letos na 18 procent. Smartphone bez ochrany přístupu používá 20 procent respondentů. I zde je patrný pokles, neboť v předchozích letech se takto rozhodlo 25, respektive 32 procent uživatelů.
„Tento trend si vysvětlujeme především rozšířením technologií pro alternativní zabezpečení zámku displeje. Například čtečka otisku prstů, která byla před třemi lety výsadou nejdražších smartphonů, je dnes běžná i v podstatně dostupnějších cenových kategoriích,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. „Díky tomu se jednak jedná o nejrozšířenější formu ochranu, ale zároveň klesá počet nějak nezabezpečených chytrých telefonů. Uživatelé zkrátka reflektují to, že jim ochrana zámku displeje neztěžuje užívání jejich chytrého telefonu,“ dodává Dvořák.
Zároveň se také zlepšuje povědomí Čechů o potřebě bezpečnostních aplikací na mobilních zařízeních. Podíl uživatelů, kteří používají na chytrém telefonu antivir, meziročně vzrostl o polovinu na 58 procent. Stejnou hodnotu přisuzuje průzkum i uživatelům tabletů.
„Nárůst zájmu o aktivní ochranu před internetovými hrozbami je jednoznačně pozitivní. Přestože v porovnání s podíly zabezpečených počítačů a notebooků jde stále o nízká čísla, vnímáme to tak, že uživatelé více vnímají rizika digitálního světa,“ konstatuje Miroslav Dvořák. „Průzkum nám mimo jiné potvrdil i trend přelévání uživatelů internetu od klasických počítačů k smartphonům, což zvyšuje riziko jejich napadení malwarem,“ dodal. Počítače a notebooky si antivirem chrání 95, resp. 93 procent Čechů.
Již loni společný průzkum společností ESET a Seznam.cz prokázal, že Češi přistupují k internetu nejčastěji z chytrého mobilního telefonu. Zatímco loni tak činilo 79 procent uživatelů, letos jich je již 81 procent. Druhým nejčastějším zařízením, jehož prostřednictvím bývají Češi online, je notebook, který k surfování po internetu používá 70 procent uživatelů (loni to byl o jeden procentní bod více). Teprve poté následuje počítač s podílem 57 procent (loni 59 procent) a tablet s 37 procenty (loni 39 procent).
Průzkum probíhal formou online dotazování, které realizoval Seznam.cz od 13. do 23. dubna 2018 a zúčastnilo se jej 946 respondentů. Vzorek je reprezentativní na uživatele služeb společnosti Seznam.cz starší 15 let, byl vyvážen při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist