Zvyšování podílu žen na pracovním trhu a dosahování jejich rovnocenné ekonomické nezávislosti patří spolu se snižováním rozdílů mezi příjmy k pěti pilířům, které si vytyčila Evropská komise ve Strategickém závazku k rodové rovnosti 2016-2019. V České republice mzdové rozdíly mezi muži a ženami stále panují napříč celým trhem. Průměrná mzda mužů je obvykle o 15-20 % vyšší než průměrná mzda žen, dle KPMS, globálního indexu genderových nerovností, dokonce české ženy dostávají v průměru o 22 % nižší mzdu než muži, což nás řadí mezi nejhorší země v EU.

Data personální agentury Grafton Recruitment naznačují, že v některých oborech již v otázce ohodnocení postupně dochází k narovnání. Například obor informačních technologií začíná být v odměňování žen a mužů dokonce přívětivější k ženám. Ze zaměstnanců, kterým Grafton Recruitment našel pracovní uplatnění v oblasti IT od počátku roku 2016 do současnosti, bylo 90 % mužů a 10 % žen. Průměrná mzda mužů dle těchto údajů činí 51515 Kč, zatímco ženy v průměru vydělají dokonce o 10 000 Kč více. Mzda 51 tisíc přitom odpovídá například pozici Windows/Unix administrátora v Praze nebo databázového administrátora v Ústeckém kraji.

Opačný případ pak představují obory, kde mají ženy naopak početní převahu - obor Finance a bankovnictví (58 % vs. 42 %) a oblast administrativy, práva a HR (80 % vs. 20 %). Právě zde byly zaznamenány vůbec největší rozdíly v průměrných mzdách mezi muži a ženami. Zatímco muži, kterým Grafton Recruitment v uplynulých 2 letech našel uplatnění v oboru administrativa, právo a HR, v průměru vydělají 59366 Kč (což odpovídá například pracovní pozici advokáta do 5 let zkušeností v Praze), ženy si průměrně přijdou na 31975 Kč (stejnou částku vydělá například HR administrátor v Moravskoslezském kraji).

„Rozdíly v ohodnocení se dají vysvětlit i vyšším zastoupením mužů v managementu a vedoucích pozicích,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Dle zmiňovaného Eurobarometru se 69 % respondentů domnívá, že ženy se rozhodují spíš na základě emocí. V ČR se k tomuto názoru přiklání 83 % účastníků průzkumu. „Hovoří se pak o tzv. skleněném stropě – ženy se dostanou v managementu jen na určitou úroveň, do nejvyšších pozic však již jen velmi málo z nich. Je to ostatně vidět i na konkrétních číslech. Například dle organizace Byznys pro společnost v dozorčích radách 250 největších firem v ČR působí jen 15,8 procenta žen, meziroční růst je přitom méně než 1 procento,“ říká Jitka Součková s tím, že se Česká republika dle KPMS řadí na čelní příčky evropského žebříčku, co se týče rovnosti pohlaví v otázkách zdraví či přístupu ke vzdělání. „A od rovného přístupu ke vzdělání by už mohl být jen jeden krok k rovnému ohodnocení,“ říká na závěr Jitka Součková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist