Blockchain představuje transformační potenciál napříč byznysovými procesy ve většině průmyslových odvětvích, z tohoto důvodu se očekává, že v roce 2030 vygeneruje více než 3 biliony dolarů (což je cca 48násobek rozpočtu ČR). Jedním z hlavních indikátorů této zásadní změny je to, že společnosti jako Microsoft, SAP, Oracle, Amazon, IBM a SalesForcenedávno oznámily své iniciativy fungující právě na této technologii.Téměřčtvrtina vedoucích pracovníků světových společností přitomužhlásí probíhající pilotní projekty (10 %), nebo plné zavedení blockchainu (15 %). Třetina respondentů (32 %) má pak projekty ve vývoji a zhruba 20 % světových firem prozatím zkoumá využití technologie blockchainu a jeho potenciálu.

Nejdále ve využívání blockchainu jsou Spojené státy (29 %), následuje Čína (18 %), která by se měla během tří až pěti let dostat do vedoucí pozice, a Austrálie  (7 %). Česká republika se zatím pomalu ale jistě probouzí. Jak uvádí Tomáš Zrubecký, expert na blockchain v PwC Česká republika: „Na českém trhu vidíme posledního půl roku velký posun v zájmu o blockchain. Ještě vloni byly tuzemské firmy ohledně blockchainu velmi opatrné a chtěly nejprve danou technologii poznat. Letos se ale probouzí a pomalu začínají vznikat projekty, které tuto technologii využívají.“

Průzkum ukazuje na počáteční dominanci vývoje blockchainu ve finančních službách, přičemž celkem 46 % respondentů tento obor identifikuje jako vedoucí sektor v současné době a 41 % v krátkodobém horizontu (3-5 let). Mezi další sektory, v nichž účastníci průzkumu vidí potenciál využití této technologie do tří až pěti let, patří energetika a služby (14 %), zdravotnictví (14 %) a průmyslová výroba (12 %). „U nás oproti zahraničí vidíme největší potenciál v tradičně silných oblastech, jako jsou výroba a prodej, energetický sektor a sektor veřejné správy,“ uvádí expert na blockchain ze společnosti PwC ČR.

Blockchain firmám může snížit náklady, zvýšit rychlost, dosah, průhlednost a sledovatelnost obchodních procesů. „S řešením postaveným na technologii blockchain máme zkušenost u velké evropské burzy cenných papírů, kde bylo cílem projektu zefektivnit procesy v oblasti správy pohledávek. Tento systém byl velmi pomalý a náchylný k chybám a blockchain tyto nedostatky dokázal téměř eliminovat,“ ilustruje reálné využití blockchainu Tomáš Zrubecký. V českém prostředí má blockchain využití napříč sektory – ve veřejné sféře jím lze zjednodušit nemovitostní transakce, nebo nadcházející volby, ve výrobním a prodejním sektoru může pak zajistit transparentnost v systémech dodavatelského řetězce a v bankovním sektoru ulehčí například zpracovávání zahraničních transakcí.

Navzdory technologickému potenciálu respondenti identifikovali jako jednu z největších překážek pro přijetí blockchainu nedůvěru v tuto technologii (45 %). 48 % pak má obavy z regulační nejistoty nad touto technologií.„Chladnější přístup k blockchainu napříč odvětvími přináší právě nedostatečné pochopení této technologie. Na rozdíl od  IoT, dronů nebo virtuální reality, kde lidé vidí jejich praktické využití hned, je blockchain technologií, která běží na pozadí, a je velmi těžké si představit její fungování. Pokud ale výhody blockchainu zákazníkům správně vysvětlíme, vidíme značný zájem o tuto technologii,“ uzavírá Tomáš Zrubecký z PwC ČR.

Více o studii Global Blockchain Survey naleznete zde: https://www.pwc.com/gx/en/issues/blockchain/blockchain-in-business.html

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist