Aktualizace Java SE 11 vychází v rámci loni oznámeného plánu uvádět nové verze platformy Java vždy v šestiměsíčním intervalu. Jedná se o první aktualizaci, pro kterou bude Oracle současně poskytovat speciálně dlouhou dobu podpory (Long Term Support, LTS). JDK 11 je výsledkem intenzivní spolupráce mezi specialisty společnosti Oracle a celosvětovou komunitou vývojářů, která probíhá v rámci projektů OpenJDK Community a JCP (Java Community Process). Od vydání verze Java SE 8 vzešlo z komunity vývojářů více než 100 vylepšení, které byly přidány do verzí JDK 9, 10 a 11.

„Standard TLS 1.3 byl schválen teprve nedávno, a jeho prakticky okamžitá podpora v rámci platformy Java SE 11 proto představuje skvělou zprávu,“ uvedl Jim Manico, spoluautor knihy Iron Clad Java a zakladatel společnosti Manicode Security. „Nový cyklus vydávání Java SE znamená, že důležité bezpečnostní protokoly a standardy typu TLS 1.3 lze začleňovat opravdu rychle, což vývojářům poskytuje nástroje pro psaní bezpečného softwaru v celosvětově nejpopulárnějším jazyce – tedy v Javě.“

Zákazníci mohou nyní migrovat z Java SE 8 na novou verzi Java SE 11 v závislosti na svých konkrétních potřebách, přičemž Oracle jim poskytne podporu v rámci svého programu Long Term Support. Platforma JDK 11 bude ze strany společnosti Oracle podporována až do roku 2026, včetně vydávání oprav chyb a bezpečnostních aktualizací. Další verze Javy s podporou typu LTS bude vydána v září 2021.

Rafael Winterhalter ze společnosti Scienta Norway, tvůrce populární knihovny Byte Buddy pro generování a manipulaci s kódem v Javě, prohlásil: „Java SE 11 dále zdůrazňuje výhody modulárního systému. Aplikace v Javě jsou nyní zapouzdřenější a přehlednější. Znamená to zásadní výhodu, protože aplikace se dnes stávají stále složitějšími a existuje mezi nimi stále více závislostí. Nové funkce slibují také rychlejší spouštění a kompilaci kódu.“

„Model LTS umožňuje zákazníkům migrovat mezi jednotlivými verzemi Java SE se speciálně dlouhou dobou podpory podle vlastních potřeb; naopak vývojáři mohou přitom v rámci ekosystému platformy Java získávat rychle přístup k nejnovějším vylepšením,“ dodává Georges Saab, viceprezident pro vývoj softwaru v rámci divize Java Platform Group společnosti Oracle. „Předplatné Oracle Java SE Subscription současně umožňuje zákazníkům jednoduchý přístup k pravidelně vydávaným verzím, které nabízející otestovaný a certifikovaný výkon, stabilitu a bezpečnostní aktualizace, to vše přímo od společnosti Oracle.“

Model Java SE Subscription tak představuje levný a spolehlivý způsob, jak spravovat instalace Oracle Java SE napříč celým podnikem.

Java je v současnosti celosvětově nejoblíbenějším programovacím jazykem, používá ji 12 milionů vývojářů. Jedná se rovněž o první volbu při vývoji pro cloud; ke cloudu je připojeno 21 miliard zařízení, které využívají JVM (Java Virtual Machine, prostředí, v němž se aplikace v Javě spouštějí).

Podrobnější informace (v angličtině): Java Platform Blog společnosti Oracle

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist