Digitální identita je vlastně souborem údajů, kterými se uživatel prokazuje při přístupu k různým informačním systémům, aplikacím nebo on-line službám. Postupem času si tak většina uživatelů vytvoří i několik desítek e-identit zahrnujících přístup k počítači, k mailu, do firemní sítě, k různým aplikacím či k elektronickému bankovnictví.
Zatímco s většinou e-identit lidé obvykle nakládají až poněkud nezodpovědně, v případě bankovního účtu jsou už poněkud obezřetnější. Pokud se však přístup k penězům v bance opírá jen o uživatelské jméno a heslo, nelze ho považovat za dostatečně bezpečný a je potřeba přidat alespoň ověření identity prostřednictvím mobilního telefonu.
Důležitým nástrojem k prokazování e-identity by se měl stát občanský průkaz s čipem. Donedávna vydávané průkazy (do 1. 7. 2018) však disponovaly pouze čipem, který neobsahoval podporu identifikace a ani jeho podpora elektronického podepisování nebyla na úrovni kvalifikovaného prostředku.
Identita přes datové schránky
Další důležitou e-identitou jsou tak přístupové údaje datové schránce. Ta je sice pro běžného občana nepovinná, její zřízení však přináší řadu výhod vyplývajících z možnosti zjednodušeného přístupu k systémům veřejné správy. Nabídka elektronických služeb veřejné správy, ke kterým se lze díky zmíněné e-identitě dostat, sice není bůhvíjak pestrá, v řadě případů však už on-line komunikace ušetří hodně drahocenného času. Využít ji lze například k získání výpisů z řady rejstříků a registrů nebo k podání řady žádostí či daňových přiznání. Některá města ji dokonce používají pro autorizovaný přístup občanů k městským portálům.
je společnost NEWPS.CZ
Naproti tomu nabízené on-line služby dodavatelů energií a poskytovatelů služeb (včetně telefonních operátorů a zdravotních pojišťoven) tuto možnost zcela ignorují. Občanovi, přesněji zákazníkovi, pokud nechce komunikaci s poskytovateli těchto služeb řešit papírovou či osobní cestou, tak nezbývá, než se na jejich portálech registrovat a zakládat si další a další účty, tedy další e-identity! Není pak divu, že se mnozí snaží přístup k většině portálů a služeb řešit univerzálním jménem a heslem. To však není z hlediska bezpečnosti příliš moudré, protože zcizení identity k jednomu účtu pak otevírá přístup i účtům ostatním, a v řadě případů to navíc není ani možné, protože řada registračních procesů vyžaduje jiný tvar jména, případně jiné podmínky pro akceptaci hesla.
Jak na více e-identit
Kdo si má ovšem pamatovat tolik identit? Všechny ty kombinace účtů, jmen a hesel? A právě tato situace pak vede k tomu, že si mnozí svá hesla, případně kompletní údaje svých e-identit někam poznamenávají. Třeba i na post-it nalepený na monitor, klávesnici nebo do mobilu tak, aby byl pohotově při ruce. Anebo si hesla v lepším případě uloží do nějakého správce hesel, ne vždy získaného od prověřeného poskytovatele, k němuž mimochodem potřebujete další přístupové heslo. Bezpečnost tak jde kvůli praktičnosti zcela stranou.
Jak tedy s e-identitou nakládat? Především je potřeba si ji pečlivě hlídat stejně jako občanský průkaz nebo přístup k bankovnímu kontu. Pokud vám někdo ukradne občanku, může ji celkem snadno zneužít a v případě e-identity je to ještě snazší. V kyberprostoru totiž probíhá vše mnohem rychleji, a to dokonce řádově! Jakmile vám někdo zcizí některou z vašich e-identit, obratem ji může použít třeba ke krádeži firemních dat, převodu peněz z vašeho konta nebo dokonce k prodeji vašeho domu či bytu, aniž byste o tom měli sebemenší tušení. A to vše se může stát v průběhu několika sekund od zcizení vaší e-identity.
Nejsnazší cesta ke krádeži vaší e-identity vede přes vás!
Je třeba mít na paměti hlavně to, že pro útočníky je mnohem snazší a levnější dostat se k vašim datům nebo penězům prostřednictvím vaší e-identity, než komplikovaným a náročným nabouráváním sofistikovaných systémů. Pokud tedy máte své přístupové údaje poznamenány na přístupných místech, ať už na lístečcích uložených v šuplíku či dokonce přilepených na monitoru, uložených v nezabezpečené formě v mobilu či počítači anebo používáte snadno uhodnutelná hesla (jména či data narození dětí či manželky apod.), je vaše e-identita pro útočníky, a to i z řad amatérů, snadnou kořistí. Další cestou je takzvané sociální inženýrství, kdy útočník potřebné informace získá třeba i přímo od vás tak, že vás pod různými záminkami přesvědčí, abyste mu je dobrovolně vydali. Například tak, že se vydává za zástupce vaší banky a přiměje vás, abyste se přihlásili na jím podvrženou napodobeninu přihlašovací stránky, případně vás přesvědčí k instalaci aplikace, která mu vaše e-identity předá, jakmile je někde použijete.
Nejlepší cestou k uhlídání identit je, nikam si je nezapisovat, používat „neslovníková“ hesla, k jejich zapamatování používat mnemotechnické pomůcky a pečlivě si kontrolovat, zda se přihlašujete na těch správných stránkách, přes prověřené aplikace a přes prověřené internetové připojení, protože i podvržená Wi-Fi síť je jednou z cest, jak se dostat k vaší e-identitě.
Často se setkáváme s názorem, že přihlašovací jméno do datových schránek je nesmyslné, těžko zapamatovatelné. Důvod, proč nebyl použit obvyklý tvar ve formátu mailové adresy je však nasnadě. E-mailová adresa je v podstatě veřejným údajem a pokud by ji datovky využívaly coby přihlašovacího jména, měl by útočník mnohem snazší cestu k přístupu do vaší schránky, než když je přístupové jméno neveřejnou a hlavně neuhodnutelnou informací.
Nejlepší cestou k uhlídání identit je, nikam si je nezapisovat, používat „neslovníková“ hesla, k jejich zapamatování používat mnemotechnické pomůcky (například Můj přístup do G-Mailu pro rok 2018: MpdGMpr2018) a pečlivě si kontrolovat, zda se přihlašujete na těch správných stránkách, přes prověřené aplikace a přes prověřené internetové připojení, protože i podvržená Wi-Fi síť je jednou z cest, jak se dostat k vaší e-identitě.
Ing. Martin Řehořek, jednatel NEWPS.CZ
Partnerem seriálu je:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist