Nacházíme se v Praze, kde má Trend Micro své výzkumné centrum pro analýzu hrozeb. Jaké důvody vás vedly k tomu založit středisko právě v České republice?
Osobně mám k Praze silné pouto, protože když jsem spoluzakládala Trend Micro před zhruba třiceti lety, náš první výzkumný inženýr byl právě z Československa. Byl to skvělý odborník, stále si pamatuji jeho úsměv a nasazení, s kterým pracoval. Po několik letech si založil vlastní firmu a naše dráhy se rozešly.
Ale zpět k dotazu o České republice. Je to pro nás klíčová země pro výzkum, protože je zde mnoho IT talentů. Díky dlouholetým zkušenostem vím, že místní inženýři vynikají schopností analyzovat kódy. Dokáží v nich nacházet chyby nebo předvídat, čeho jsou škodlivé kódy schopné. To je klíčová technika pro výzkum hrozeb.
Asi i proto je v ČR mnoho dalších konkurenčních bezpečnostních firem…
Ano, ale mám-li být upřímná, ostatní bezpečnostní firmy a my se necítíme být jeden druhému konkurentem. Všichni bojujeme proti hackerům, to je náš společný nepřítel. Je tolik hrozeb a útoků, že naším společným cílem je dostat se jim pod kůží a bojovat s nimi, ne mezi sebou. Právě proto se s partnery snažíme lákat mladé lidi po škole na své vzdělávací akce, na kterých vysvětlujeme celou problematiku kyberbezpečnosti a snažíme se je přesvědčit, že své schopnosti mohou využít lepším způsobem, než je hackerství a dráha zločinu.
Zmínila jste hrozby a hackery proti kterým bojujete. Co přesně děláte, abyste zabezpečili uživatele, firmy, vlády?
Neexistuje jedno řešení tohoto komplexního problému. Trend Micro se snaží k ochraně přistupovat proaktivně a předvídat hrozby. V cloudu v rámci Smart Protection Network shromažďujeme informace o všech hrozbách, analyzujeme je, snažíme se vystopovat původ nákazy a pomocí strojového učení chráníme uživatele před podobnými hrozbami do budoucna. Často tímto způsobem zjistíme, kdo je původcem malwaru a zablokujeme veškeré adresy, kterými disponuje.
To je ovšem velmi zjednodušený příklad a liší se podle toho, jestli nabízíme řešení obrovským korporacím jako Googlu nebo Amazonu, malým společnostem nebo koncovým uživatelům. Každý z nich má jiné potřeby a možnosti.
Jak vidíte tedy vidíte budoucnost bezpečnostních technologií, například v kontextu zvyšujících se objemů dat?
Ano, obrovsky narůstá množství a důležitost dat. Data dnes sbírají služby jako Facebook nebo YouTube, aby mohli poskytovat lepší obsah i reklamy, ale také IoT ve spotřební elektronice nebo ve výrobě. Firmy již nyní přemýšlejí, jak využít všechna data získaná z mnoha zařízení od různých výrobců.
Z pohledu bezpečnosti bude potřeba prověřit a schválit nebo zablokovat velké množství dat. Pro ucelený pohled na celý složitý firemní IT ekosystém začne čím dál více firem využívat SOC (Security Operation Centers), což bude klíčový prvek v jednotné ochraně dat a zařízení v celé firmě. Budoucnost nás i dalších výrobců zabezpečení vidím v účinných a jednoduše spravovatelných řešeních právě pro SOC.
Jak podle vás promění oblast bezpečnosti nové trendy, jako například umělá inteligence?
Umělá inteligence se bude prosazovat právě v analýze big dat. Například v oblasti stylistiky e-mailů a ochraně proti BEC (Business E-mail Compromise), tedy útoků pomocí e-mailů a sociálního inženýrství.
Když to uvedu na příkladu, tak kolegyně měla ode mě obdržet e-mail, který jsem ovšem nepsala já. Byl velice krátký, přesně jako píšu já, a dával stručné instrukce o tom, že mi má poslat finanční dokument ihned. Tento e-mail byl označen jako potenciálně škodlivý, protože náš systém ochrany rozeznal, že i přesto, že píšu jasné a stručné e-maily, v žádném se neobjevilo slovo ihned, pouze slovo okamžitě.
Umělá inteligence dokáže z obrovského množství dat automaticky identifikovat postupy, které má každý z nás naučené. Pokud bych například potřebovala nějaké finanční ukazatele pro celou firmu, nikdy bych nenapsala pouze jedné osobě v Evropě, ale dala bych do kopie více lidí, kteří ji mají na starosti.
Stejným způsobem dokáže umělá inteligence označit jakékoli podezřelé chování – přihlašování v nestandardní čas, přístup do neobvyklých složek vhledem k pozici nebo zvláštní chování aplikací.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist