Společnost ExxonMobil se stává první energetickou společností, která se připojila k síti IBM Q Network, celosvětové komunitě firem, do níž se řadí podniky z žebříčku Fortune 500, ale i start-upy, akademické instituce či národní výzkumná pracoviště, které usilují o rozvoj kvantových počítačů a jejich využití ve vědě a podnikání.

Rozsah a složitost mnoha problémů, kterým čelíme v našem podnikání, překračují možnosti dnešních počítačů,“ řekl Vijay Swarup, viceprezident výzkumu a vývoje společnosti ExxonMobil. „Kvantové počítače nám pomohou simulovat pochody v přírodě, chemii, poskytují možnosti, které jsme předtím nikdy neměli. Pokračujeme ve vlastním výzkumu a vývoji v oblasti výroby energie a chemikálií. Dohoda s IBM nám umožní rozšiřovat naši znalostní bázi a ve vývoji případně využít i nová řešení z oblasti výpočetní techniky.“

Pokrok v oblasti kvantových počítačů by společnosti ExxonMobil mohl umožnit řešit výpočetně náročné problémy v řadě případů – včetně optimalizace národních energetických sítí, předvídání stavu životního prostředí či při poskytování vysoce přesných výpočtů kvantové chemie, které umožňují objevovat nové materiály pro efektivnější zachycování oxidu uhličitého.

Nové objevy spolu s kreativním využitím technologií, které máme k dispozici, budou rozhodující při řešení dvojí výzvy, která se týká výroby energie a uspokojení nároků spotřebitelů, a přitom zvládnutí rizik spojených s klimatickými změnami,“ dodal Swarup. „Náš úspěch je z větší části podporován inovacemi mimo náš obor, od 3D tisku až po kvantové počítačové sítě. Řada partnerských projektů nám dává příležitost vyměňovat si nápady, spolupracovat, využít naše jedinečné zkušenosti, znalosti a silné stránky k potenciálně úspěšnému průlomu v oblasti výroby energie s nižšími emisemi nebo efektivnější výrobě.“

Partnerství ExxonMobil s IBM rozšiřuje snahy společnosti o spolupráci s jinými firmami a akademickými institucemi, které se zaměřují na vývoj nových energetických technologií, zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů. Společnost v současné době spolupracuje přibližně s 80 univerzitami ve Spojených státech, Evropě a Asii, aby prozkoumávala energetické technologie nové generace.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist