Globální analýza společnosti Kaspersky Lab s názvem „Úklid digitálního nepořádku ve firmách“ si všimla zajímavých souvislostí mezi nepořádkem, který mají zaměstnanci ve svých počítačích, a jejich každodenními návyky… jako je například uspořádání lednice. Devět z deseti lidí, kteří jsou přesvědčeni, že mají v lednici pořádek, říkají totiž to samé i o složkách v počítači.

Digitální nepořádek můžeme definovat jako soubory, dokumenty a data vytvořená zaměstnancem, o nichž firma nemá přehled a nemůže mít kontrolu nad tím, jak jsou uložena a kdo k nim má přístup. Takový stav je v podstatě bezpečnostním rizikem, obzvláště když uvážíme, že 72 % zaměstnanců zpracovává v práci dokumenty, které obsahují osobně identifikovatelná nebo citlivá data. Jejich únik může v případě černého scénáře znamenat reputační nebo finanční poškození společnosti, jejích zaměstnanců nebo i zákazníků.

Vyřešit problém s digitálním nepořádkem je pro podniky jednou z výzev, které s sebou přináší současný vývoj počítačových sítí. V této problematice je velmi důležité zodpovědět otázku, kdo je za pořádek ve složkách, souborech a datech odpovědný. Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců (71 %) si myslí, že tuto úlohu mají na starosti buď jejich nadřízení, ajťáci nebo speciální tým zaměřený na IT bezpečnost. Ti by se podle nich měli starat o to, aby přístup k e-mailům, souborům a dokumentům měli jen uživatelé s požadovaným oprávněním. Nicméně i v ideálních případech, kdy IT a bezpečnostní odborníci mají pod kontrolou přístupová práva zaměstnanců, může dojít k neočekávaným selháním lidského faktoru. Zaměstnanci mohou například nezaviněně nebo i úmyslně udělit přístupová hesla svým kolegům nebo lidem mimo firmu. Obejít IT administrátory mohou také za pomoci nových nástrojů pro spolupráci v rámci týmů. Souběžné zapojení více lidí do vytváření a editace dokumentů dává větší šanci lidským chybám. Proto jsou všichni zaměstnanci odpovědní za vytváření digitálního nepořádku.

Aktuální report poukázal na vztah mezi zvyklostmi každodenního života zaměstnanců a jejich tendencí vytvářet chaos v digitálním světě. Pořádek, respektive nepořádek v lednici, šel u velké části respondentů ruku v ruce s organizovaností či chaotičností jejich digitálních dokumentů a složek. 88 % respondentů také uvedlo, že před dovolenou přeorganizovávají jak své potraviny v ledničce, tak i složky a soubory ve služebních počítačích.

„Vzhledem k neustále se zvětšujícímu objemu dat by měly firmy věnovat více pozornosti digitálnímu nepořádku a potenciálním bezpečnostním problémům, které mohou způsobit. Podobnost s organizovaností nebo naopak nepořádkem v ledničce používáme jen pro lepší ilustraci problému. Nicméně stejný způsob myšlení, organizování a třídění věcí, může přispět k navýšení kybernetické bezpečnosti uživatelů,“ říká Maxim Frolov, vice president globálních prodejů společnosti Kaspersky Lab.

Aby se firmy „neutopily“ v digitálním nepořádku, doporučují odborníci z Kaspersky Lab následující opatření:

-        Proškolte své zaměstnance – je velmi důležité, aby školení obsahovalo nejen teoretický základ, ale věnovalo se i praktickým dovednostem, se kterými mohou zaměstnanci přijít do styku každý den. S nastavením a provedením takového školení může firmám pomoci specializovaná platforma Kaspersky Automated Security Awareness Platform.

-        Pravidelně zálohovat důležitá data. Zároveň je důležité nechat proběhnout pravidelné aktualizace IT zařízení a aplikací.

-        Malé a střední podniky by měly využívat bezpečnostní řešení odpovídající velikosti jejich společnosti, které nabízí jednoduchou správu a vyšší standardy zabezpečení jako je Kaspersky Endpoint Security Cloud.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist