Kyberzločinci stojící za ransomwarem Snatch se nyní snaží získat data, než začne samotný útok ransomwaru. Stejný přístup dříve využily také ostatní ransomwarové skupiny jako třeba Bitpaymer. Sophos očekává, že tato sekvence exfiltrování dat před jejich zašifrování ransomwarem bude pokračovat. Pokud se firmy, které jsou povinné dodržovat GDPR, nadcházející California Consumer Privacy Act a ostatní předpisy či zákony na ochranu dat, stanou obětí ransomwaru Snatch, budou o tom možná muset informovat regulační orgány. 

Snatch je příkladem automatizovaného aktivního útoku, který je popisován i ve studii SophosLabs’ 2020 Threat Report. Jakmile útočníci vniknou do sítě zneužitím služeb vzdáleného přístupu, využijí hackerské postupy k úhybným manévrům a napáchání škod. Zpráva o ransomwaru Snatch popisuje, že útočníci získávají přístup prostřednictvím nezabezpečených IT služeb vzdáleného přístupu, jako je (nejen) Remote Desktop Protocol (RDP). Zpráva ukazuje příklady, kdy útočníci využívající Snatch rekrutují na fórech dark webu potenciální spolupracovníky schopné kompromitovat služby vzdáleného přístupu. Níže je snímek konverzace v ruštině z fóra na dark webu, kde se uvádí: „Hledáme spolupracovníky s přístupem k RDP\VNC\TeamViewer\WebShell\SQLinj v korporátních sítích, obchodech a dalších společnostech.

Doporučení pro obranu:

-        Buďte proaktivní při pátrání po hrozbách: Využijte interní nebo externí expertní bezpečnostní tým pro nepřetržité monitorování hrozeb. 

-        Umožněte využití strojového či hloubkového učení, aktivního zmírnění útoků a behaviorální detekce k zabezpečení koncových bodů.

-        Kde je to možné, identifikujte a vypněte služby vzdáleného přístupu vystavené do veřejného internetu.

-        Pokud je vzdálený přístup nezbytný, použijte VPN s nejlepším ověřeným způsobem dvoufaktorové autentikace, auditováním hesel a precizní kontrolou přístupů společně s aktivním monitorováním vzdáleného přístupu.

-        Všechny servery se vzdáleným přístupem otevřeným do veřejného internetu musí mít instalovány všechny bezpečnostní záplaty, musí být chráněny preventivními prostředky (jako je bezpečnostní software na ochranu koncových bodů) a aktivně monitorovány na anomálie při přihlašování a jiné abnormální chování.

-        Uživatelé přihlášení ke službám vzdáleného přístupu by měli mít omezená oprávnění pro zbývající části podnikové sítě.

-        Administrátoři by měli nasadit vícefaktorové ověřování a používat administrátorský účet oddělený od jejich běžného uživatelského účtu.

-        Aktivně monitorujte otevřené RDP ve veřejném prostoru IP adres.

Další informace a technické detaily o ransomwaru Snatch najdete v článku SophosLabs Uncut.

Zajímavost: Ukazuje se, že název „Snatch“ nebyl zvolen náhodou. V dřívějších verzích ransomwaru obsahovalo oznámení požadavku na výkupné e-mailovou adresu „imBoristheBlade@protonmail.com“, která vypadá jako odkaz na film Guye Ritchieho Snatch z roku 2000, u nás uvedeného pod názvem Podfu(c)k.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist