Podle studie Deloitte TMT Predictions jsou jednotlivé technologie stále více propojené a vzájemně závislé a tím také rychle roste jejich význam.

“Firmy zajímají především CRM systémy v cloudu, protože jim pomáhají pečovat o zákazníky a bezpečně spravovat jejich osobní údaje. Podíl tržeb z této oblasti u nás každoročně roste. Hodně rezonuje také umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, které ale zatím nejsou v běžném provozu masivně využívány. My se na tuto éru hodně těšíme, ale myslím, že rok 2020 nebude ještě zlomový,” předpokládá František Zeman, ředitel společnosti Algotech.

Automatizace a bezpečnost

Šéf IT firmy IDC-softwarehouse Karel Diviš pozoruje u zákazníků zvýšený zájem o AI, tedy umělou inteligenci, kterou se technologické firmy snaží do svých výrobních procesů implementovat, a také o nástroje sloužící k automatizaci vývoje IT technologií. 

“Registrujeme zájem firem o DevOps (Development a /IT/ Operations) i clusterová řešení služeb Docker nebo Kubernetes. O ty je aktuálně největší poptávka, hlavně v případech, kdy se zavádí nové softwarové produkty. Umožňují totiž automatizované nasazování nových služeb, což je v oblasti vývoje opravdu důležité.” Podle Diviše se bude mluvit také o cloudových službách a rychlém internetu. ”Mobilní sítě páté generace mají parametry k tomu, aby posunuly vývoj technologií a tím i fungování celé naší společnosti,” dodává. 

Přinesou 5G sítě revoluci?

Pátá generace bezdrátových sítí slibuje až desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a výrazné snížení doby odezvy oproti současnému standardu. “Právě díky rychlosti přenosu obrovských dat se bude moci plně rozvinout využití robotiky v průmyslu nebo ve zdravotnictví, oblast internetu věcí včetně provozu autonomních vozidel a rozvoje chytrých měst,” uvádí Miroslav Fuksa, ředitel společnosti Coding Bear. Podle aktuálních zjištění analytiků z Business Insider Inteligence počítají vlády v příštích třech letech s investicemi kolem 900 miliard dolarů ročně právě do řešení Smart cities. 

Komerční provoz sítí páté generace spustili už v loňském roce v Jižní Koreji, následováni Spojenými státy, Británií a Čínou. Světový unikát ale nejspíš drží Monako, které se díky své rozloze může pyšnit pravděpodobně prvním celostátním pokrytím na světě. V Česku bude možné síť zapnout nejdříve v červnu letošního roku, kdy se v pásmu 700 MHz ukončí televizní televizní vysílání, které přejde na standard DVB-T2. 

”Na tuzemskému trhu práce stále chybí tisíce programátorů, a o to více budou chybět v případě vývoje inovací, které 5G sítě umožňují. Je proto důležité zefektivnit práci těch současných vývojářů,” upozorňuje Fuksa. Český telekomunikační úřad ovšem zatím nezahájil aukci kmitočtů, která by kromě rozvoje rychlého internetu měla na tuzemský trh přivést také dalšího operátora. 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist