Při nasazení 5G stejným způsobem jako u předchozích sítí by spotřeba energie dramaticky vzrostla. Ericsson ve své analýze Breaking the energy curve odhaduje, že roční globální energetické náklady na provozování mobilních sítí jsou 25 miliard dolarů. 

„Náš nový report odpovídá na otázku, zda je možné zčtyřnásobit přenos dat bez zvýšení spotřeby energie? Věříme, že se nejedná pouze o možnost, kterou máme, ale o celkovou odpovědnost v tomto odvětví. Nyní sdílíme naše poznatky o tom, jak může průmysl dosáhnout této nové reality,“ říká Erik Ekudden, viceprezident a technický ředitel společnosti Ericsson.

Řešením je vytvářet, provozovat a spravovat 5G sítě chytřejším a strategičtějším způsobem ve čtyřech různých oblastech. 

Ericsson zdůrazňuje úspory, kterých lze dosáhnout, pokud pro spuštění 5G sítě zvolíme nejnovější technologická řešení. S využitím umělé inteligence mohou poskytovatelé služeb aktivněji provozovat síťovou infrastrukturu.

Automatizace procesů zjednodušuje operace, znamená větší úspory a zkrácení doby uvedení řešení na trh. Dalším krokem je aktivace softwaru pro úsporu energie. Energeticky úsporná funkcionalita, kterou lze okamžitě aktivovat je již v RAN k dispozici. Funkce jako Micro Sleep Tx a Low Energy Scheduler Solution mohou snížit spotřebu energie rádiového zařízení až o 15 % při zachování stejného uživatelského zážitku.

Díky přesnému budování 5G mohou poskytovatelé služeb optimalizovat výkon sítě na nových frekvencích. 

Zprávu v angličtině najdete na tomto odkazu