Čas na dobré zprávy

Žádný zdrcující propad poptávky po nových bytech se po vpádu koronaviru na území Čech, Moravy a Slezska nekonal, shodují se developeři rezidenčních projektů. A ačkoli někteří z nich zprvu zvažovali posunutí plánového zahájení prodeje či výstavby, nepropadli panice a vyplatilo se jim to. Zájem lidí je prý dokonce vyšší, než čekali. Jestliže se tedy první dny a týdny pandemie nesly ve znamení určitého poklesu zájmu o nové bydlení, předběžná květnová a zejména pak červnová čísla vycházející z analýzy společnosti Trigema napovídají, že hlad po novostavbách neustává. Jak v rozhovoru pro magazín Reality říká Petr Pujman, generální ředitel KKCG RE, lidé si v krizi prostě ještě víc uvědomují trvalou hodnotu nemovitostí.

Reality

Stáhněte si přílohu v PDF

Pozitivně působí i zpráva, že konec nouzového stavu v Česku přinesl výrazné zlevnění hypoték napříč hypotečním trhem. V květnu průměrná úroková sazba klesla na 2,3 procenta. Česká národní banka navíc snížila limity pro úvěrování, a nově tak lze získat až 90procentní hypotéku.

Z otloukánka hvězdou. Tak by se dal lapidárně popsat osud logistických areálů. Nevzhledné krabice podél silnic, které jen zabírají místo polím – to je pohled velké části populace na logistická centra. Pravda, o přehlídku architektonických skvostů se povětšinou nejedná, ale řekli byste v době před krizí, že se tento poněkud přehlížený segment realitního trhu doslova přes noc stane hvězdou? Logistika a distribuce totiž v okamžiku zavření obchodů byly naprosto klíčovými pro zásobování léky a základními potravinami. Přiznejme si – bez nich by nám bylo krušno.

Přeji vám krásné léto plné dobrých zpráv.

Jana Hrabětová, vedoucí vydání

 

Příloha ke stažení: Reality 6/2020